środa, 5 stycznia 2011

Konkurs "Zagadkowe przygody..."

To już nasz SETNY POST! Z okazji jubileuszu zapraszamy wszystkich do udziału w konkursie "Zagadkowe przygody...". Wreszcie się przekonamy jacy z Was fani. Czy "tylko" prawdziwi, czy może najprawdziwsi - oblatani w szczegółach i wierni do grobowej deski?


Waszym zadaniem jest odgadnięcie z jakiego komiksu pochodzą dwa prezentowane obok rysunki. Życzymu powodzenia, ale uprzedzamy, że zagadka jest dość trudna. Niektóre fragmenty obrazków wymazaliśmy, żeby nie podpowiadać zbyt wiele. Swoje typy i domysły wpisujcie w komentarzach pod postem.

Autor pierwszej poprawnej odpowiedzi (chodzi o dokładny tytuł komiksu) otrzyma w nagrodę komplet komiksowych pocztówek Poczty Polskiej oraz zestaw gadżetów: oryginalną pocztówkę MO "Kajko i Kokosz" z 1987 roku, kartkę "Janusz Christa: 50 lat twórczości" z rysunkiem Tomasza Leśniaka, mini-komiks "Wielki turniej" i naklejki "Kajko i Kokosz: Wielki powrót wielkich przyjaciół" z roku 2000. A za tydzień rozwiązanie poda nasz specjalny gość, który zagadkę przygotował.


Uwaga - chwilowo blokujemy anonimowe komentarze (czyli odpowiedzi na zagadkę), bo nagrodę wolelibyśmy wysłać faktycznemu zwycięzcy.

8 komentarzy:

 1. Będę strzelał :)
  "Bohaterski konferansjer ujawnia sprawy zakulisowe konkursu"?

  OdpowiedzUsuń
 2. Pudło, Macieju :) Ale trzeba przyznać, że kierunek bardzo ciekawy.

  Czas chyba na PODPOWIEDŹ. Widoczny na rysunkach marynarz to bohater serii komiksowej, jaka ukazywała się w tygodniku, o którym już pisaliśmy na blogu.

  Strzelajcie śmiało. Uprzedzaliśmy, że zagadka jest trudna, więc nie wstyd spudłować.

  OdpowiedzUsuń
 3. No to strzelam ponownie, skoro nikt nie chce się bawić :)

  "Kajtek! Franek!" z "Tygodnika Morskiego"?

  OdpowiedzUsuń
 4. Franek & Kajtek to akurat wisi na Wraku i wyglądał tak. Poza tym był tylko jeden, więc trudno powiedzieć, żeby "się ukazywał" :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ech, trudne to...

  Próbowałem podejść do sprawy logicznie. Kolor papieru i jakość druku wskazuje na lata 1957-60 :)
  Ale nie mam pomysłów więcej co to może być...

  OdpowiedzUsuń
 6. No to teraz ja dam wskazówkę :)
  Nie szukajcie tygodnika w bibliografii bo tam go nie znajdziecie, zerknijcie na Etykiety.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zagadka nie odgadnięcia bez podpowiedzi ;-) Od początku wiedziałem, że nie jest to Kajtek-Majtek. Kajtek nie nosił nigdy czarnych spodni i nie palił fajki. Ale na początku myślałem, że jest to postać z jakiegoś wczesnego komiksu Christy. Jest kilka prac mistrza, których nie widziałem. Miałem do wyboru jedno-planszówkę Kichaś, ale jest to komiks niemy a na rysunkach widać dymki. Jack O'Key nie bardzo pasował mi tematem. Został mi tylko pierwszy odc. Kuku-Ryku, którego nie widziałem, ale czułem, że byłoby to zbyt proste. Po wyeliminowaniu wszystkich potencjalnych możliwości wiedziałem już, że nie jest to rysunek Christy. Zacząłem zastanawiać się, który z polskich autorów mógł to narysować i kiedy. I tak zastanawiałbym się do dzisiaj, gdyby nie podpowiedź Hegemona. Później już było z górki. Od razu domyśliłem się, że rysunki pochodzą z komiksu publikowanego w czasopiśmie Vaillant. Chwile poszperałem w sieci i znalazłem komiks z marynarzem w roli głównej pt. "A. Babord" Eugène Gire. Nie było to zbyt trudne, bo komiks chyba uchodzi wśród francuskojęzycznych miłośników komiksu za kultowy i często wymieniany jest w kontekście czasopisma obok takich serii jak Pif czy Placid et Muzo. Postać niewątpliwie była inspiracją dla Christy przy tworzeniu postaci Kajtka-Majtka. Gratulację za odkrycie dla Hegemona i Kaprala :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. No to mamy zwycięzcę. Wielkie brawa i gratulacje! Dziś wieczorem oficjalne ogłoszenie, okolicznościowy artykulik, a potem klapa, rąsia, buźka, goździk :) I oczywiście nagroda.

  OdpowiedzUsuń

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.