czwartek, 20 stycznia 2011

Żandarmi w Warowni

W "Wyznaniach spisanych" Janusz Christa porównał króla francuskiej komedii, Louisa de Funès z... Bogusławem Polchem. Tymczasem nasz stary kompan Radgier (pamiętacie go zapewne z sensacyjnej Kosmozagadki) znalazł zupełnie inne podobieństwo. Zaskakującym tekstem Radgiera, pod którym podpisujemy się wszystkimi kończynami, wracamy do dobrego zwyczaju przekazywania naszych łamów gościom. Miłej lektury.

* * *

Arkadiusz Florek w swoim opracowaniu "Świat Dzielnych Wojów" rozłożył na czynniki pierwsze uniwersum "Kajka i Kokosza". Opisał szczegółowo postacie, miejsca akcji oraz podobieństwa i zapożyczenia z "Asterixa". Podjął się również opisania genezy pochodzenia Zbójcerzy, przedstawiając ich w jednej z hipotez jako spadkobierców Czarnych Trójkątów ze "Złotego Pucharu". Czy jednak Zbójcerze kogoś Wam nie przypominają? 9 września 1964 roku światową premierę miał film "Żandarm z Saint-Tropez". W roli głównej wystąpił Louis de Funès. Mały, złośliwy, często wpadający w furię sierżant Ludovic Cruchot, którego największym marzeniem jest wygryźć swojego przełożonego i zająć jego miejsce, do złudzenia przypomina Kaprala. Również jego szef, komendant Jérôme Gerber swoją aparycją przypomina Hegemona.

Louis de Funès jako Ludovic Cruchot
Żandarm z Saint Tropez
(Le Gendarme de St. Tropez), 1964
Wielki turniej, 1976
Michel Galabru jako Jérôme Gerber
Żandarm na emeryturze
(Le Gendarme en balade), 1970
Dzień Śmiechały, 1983

Kiedy Christa zaczął rysować nową, kolorową wersję przygód swoich bohaterów, filmy z Louisem de Funèsem były już znane polskim kinomanom. Pierwsza część trafiła do polskich kin w 1974 roku, Zbójcerze zaś pojawili się w 2 odcinku "Szkoły Latania", który ukazał się w 97 numerze Świata Młodych z 14 sierpnia 1975. W każdym kolejnym tomie cyklu "Kajko i Kokosz" Zbójcerze coraz bardziej przypominali żandarmów z St. Tropez. W "Wielkim Turnieju" na plan pierwszy wysuwa się postać Ofermy, który jest kropka w kropkę podobny do żandarma Fougasse'a.

Jean Lefebvre jako Lucien Fougasse
Żandarm z Saint Tropez
(Le Gendarme de St. Tropez), 1964
Wielki turniej, 1976
Żandarm na emeryturze
(Le Gendarme en balade), 1970
Wielki turniej, 1976

Kiedy w 1980 roku Christa wraca do Świata Młodych po krótkim romansie z Relaxem, Zbójcerze nabierają indywidualnych cech. Od albumu "Skarby Mirmiła" (a właściwie od epizodu "Łaźnia") ich liczba zostaje zredukowana do ośmiu. Odtąd jest to jedyna cecha, która odróżnia ich od żandarmów, których niezależnie od obsady zawsze było czterech.

Louis de Funès jako Ludovic Cruchot,
Michel Galabru jako Jérôme Gerber, Jean
Lefebvre jako Lucien Fougasse, Christian Marin
jako Albert Merlot, Guy Grosso jako Tricard,
Michel Modo jako Berlicot, Żandarm z Saint Tropez
(Le Gendarme de St. Tropez), 1964
Dzień Śmiechały, 1983
Żandarm w Nowym Jorku
(Le Gendarme à New York), 1965
Skarby Mirmiła, 1980

Co prawda Oferma w międzyczasie przytył, ale zanim to się stało w 1979 roku, premierę miał piąty z cyklu film "Żandarm i kosmici", w którym Fougasse'a zastąpił żandarm Beaupied.

Maurice Risch jako Beaupied
Żandarm i kosmici
(Le Gendarme et les extra-terrestres), 1979
Mirmił w opałach, 1990

Dołączając swój głos w dyskusji na temat "jak daleko Christa posunął się w czerpaniu inspiracji ze współczesnej sobie popkultury", chciałbym zaznaczyć, iż uważam, że "Kajko i Kokosz" nie są słabą podróbką i mimo oczywistych zapożyczeń chociażby z "Asterixa", Chriście udało się stworzyć nową jakość. A może te wszystkie podobieństwa są wymysłem szalonych fanów, którzy dopatrzą się wszystkiego we wszystkim? Wszakże nie od dziś wiadomo, że jeśli dokona się odpowiednich działań matematycznych na wysokości i kącie nachylenia piramidy Cheopsa, otrzymamy w zależności od potrzeb odległość z Ziemi do Księżyca, lub Marsa, lub konstelacji Oriona. ;)

Radgier

2 komentarze:

  1. Genialnie się ktoś dopatrzył tych podobieństw! W życiu bym nie skojarzył tych dwóch dokonań.

    OdpowiedzUsuń

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.