niedziela, 12 września 2010

(FANART) KiK c.d.: Kiełbus, Jezierski, Olszówka

Miesiąc temu obiecaliśmy wrócić do tematu kontynuacji "Kajka i Kokosza" i właśnie zaczynamy spełniać tę obietnicę. Pomysł przekazania serii nowemu rysownikowi powstał jeszcze za życia Christy i od początku miał tylu zwolenników, co i przeciwników. Sprawa co jakiś czas powraca na forach, Egmont niby coś deklaruje, niby organizuje konkursy, ale wrażenie dreptania w miejscu pozostaje. Jak każdy Wielki Narodowy Problem, i ten nie doczekał się nawet porządnej dyskusji. Stąd nasza nowa akcja o kryptonimie "KiK c.d.".

Począwszy od dziś, co kilka dni będziemy prezentować rysowników (scenarzystami na razie się nie zajmujemy), którzy mogliby podjąć się tego zadania, którzy chcieliby, albo już się podjęli, choć może nie zawsze powinni. Potem urządzimy plebiscyt i spośród kandydatów, demokratycznie - a jakże! - albo wybierzemy najlepszych, albo opcję "zostawcie Christę w spokoju". Pamiętajmy jednak, że jest to tylko inicjatywa oddolna; wynik plebiscytu nie będzie wiążący ani dla twórców, ani tym bardziej dla właściciela praw do postaci. Ale być może nam, fanom pozwoli znaleźć odpowiedź na pytanie, czy rzeczywiście można i czy należy kontynuować dzieło Janusza Christy. Czekamy na Wasze propozycje, uwagi i komentarze, a zabawę zaczynamy od trzech najbardziej oczywistych kandydatur.

SŁAWOMIR KIEŁBUS

Autor stripu "Gwidon", zdobywca Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi w roku 2002. Co można więcej napisać, jeśli to sam Christa wyznaczył go na swego następcę? Nie musimy się nawet domyślać jak taka kontynuacja by wyglądała, wystarczy zajrzeć na stronę rysownika. W 2004 roku Kiełbus wykonał dla wydawnictwa Mandragora dwie plansze spin-offu "Zbójcerze" do scenariusza Rafała Skarżyckiego, autora przygód "Jeża Jerzego" (ostatecznie projekt nie został zrealizowany z przyczyn prawnych). Twórca nieźle czuje się w średniowiecznych klimatach, czego dowodem są również komiksy z serii "Strażnicy Orlego Pióra" i "Zaczarowana Altana".

Zbójcerze, str.1Zbójcerze, str.2Zaczarowana Altana

SŁAWOMIR JEZIERSKI

Współautor (razem ze scenarzystą Radosławem Kleczyńskim) "Kica Przystojniaka" - serii, która osładzała nam komiksową smutę lat 90-tych. Gdynianin, wychowany na Chriście, mógłby zacząć rysować "Kajka i Kokosza" z marszu, jego styl w zasadzie nie wymaga adaptacji. Oprócz kilku średniowiecznych przygód Kica, Jezierski ma też w swoim dorobku dłuższy komiks "Misjonarze", osadzony w podobnych realiach (scen. Kamil Śmiałkowski, Playboy 1994-1995). W roku 1996 otrzymał Grand Prix na MFK w Łodzi. Kłopot w tym, że rysownik podobno nie zamierza więcej zajmować się komiksem.

Kic PrzystojniakŚwiat Komiksu #3 (1998)Misjonarze

WOJCIECH OLSZÓWKA

Najmłodszy i najmniej znany z dzisiejszej trójki, ale wielbiciele Christy na pewno kojarzą jego nazwisko. W tym roku bodajże po raz pierwszy zaprezentował się w czysto "kajtkowym" repertuarze (więcej: "W hołdzie Januszowi Chriście"), ale i we wcześniejszych pracach nie pozostawiał najmniejszych wątpliwości kto jest jego mistrzem. Olszówka jest stałym uczestnikiem trójmiejskich imprez i antologii komiksowych, mieszka w Sopocie. Poniżej plansze z "Komiksowni" nr 2 (2010), "Czerwonego Karła" #1 (1997) oraz okładka autorskiego mini-komiksu (2009). Jeśli szukacie wierności oryginałowi, to właśnie macie faworyta.

ProjekcjaZawiedziona królewnaProjekt 24h

2 komentarze:

  1. Jak dla mnie ta wyliczanka następców mogłaby się skończyć w tym miejscu, ale może jeszcze mnie zaskoczą tutejsze typowania ;)

    OdpowiedzUsuń

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.