niedziela, 10 września 2023

Całkiem niezły książę

Egmont nie zwalnia. Już za dwa miesiące, 8 listopada ukaże się pierwszy z dwóch tomów kolorowego "Kajtka i Koka w krainie baśni" pt. "Zły książę". Nowe wydanie (w odróżnieniu od poprzednich przedruków) będzie zawierało wszystkie paski z "Wieczoru Wybrzeża". Okładkę narysował Wojtek Olszówka, a pokolorował Arek Salamoński, odpowiedzialny również za rekonstukcję i renowację pasków. Chodzą słuchy, że niektóre rozwiązania kolorystyczne będą wręcz rewolucyjne.

Jest to już dziewiąty tom kolorowego "Kajtka i Koka". Cena w sklepie Egmontu wynosi niecałe 35 zł, co przy 88-stronicowym albumie wychodzi bardziej niż przyzwoicie. A oto oficjalna zapowiedź wydawnictwa:

Pierwsza pełna dwutomowa edycja "Kajtka i Koka w krainie baśni" autorstwa Janusza Christy (1934–2008). Komiksy ukazywały się w "Wieczorze Wybrzeża" w latach 1963–1964.

W niniejszym wydaniu plansze są po całkowitej renowacji i po raz pierwszy w całości w kolorze. Komiks to pełna magii i łamania schematów opowieść o wędrówce dwóch przyjaciół Kajtka i Koka przez krainę baśni. Bohaterowie testują nowy wynalazek profesora Kosmosika – aparacik do przesyłania przedmiotów na odległość – i przenoszą się do świata baśni. W pierwszej części Christa w typowy dla siebie humorystyczny sposób przekręca popularne bajki, wplatając w nie naszych bohaterów. W krótkich opowiastkach pojawiają się Jaś i Małgosia, trzy świnki, brzydkie kaczątko, złota rybka, śpiąca królewna i Czerwony Kapturek.

W drugiej części, która jest długą zamkniętą historią, Kajtek i Koko spotykają terroryzującego okolicę, potężnego czarnoksiężnika Abrakadabrę, w skrócie Abrę.

17 komentarzy:

  1. Od początku ta okładka pachniała mi Olszówką ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Kajtek trochę dziwny, jakby odklejony od całej reszty

    OdpowiedzUsuń
  3. Czyli po 40 latach od powtórnej publikacji w WW będzie można znowu przeczytać całość :). Ale czy oprócz pominiętych wcześniej pasków pojawią się także pełne teksty z kilku dymków umieszczonych oryginalnie na styku środkowych kadrów paska, których w pionowym formacie nie udało się zachować, i czy teksty z finałowej przygody z Abrą zostaną odtworzone na podstawie oryginałów z WW, a nie albumu "Pojedynek z Abrą"?

    Gdańszczanin'74

    OdpowiedzUsuń
  4. już czuję zapach tego zeszytu

    OdpowiedzUsuń
  5. PS. Jeśli pierwsza część będzie liczyć 88 stron, to powinny tam znaleźć się niemal wszystkie bajki włącznie z tą o rybaku i złotej rybce (zresztą skoro jest powiązana tematycznie z wcześniejszą o Kopciuszku, trudno byłoby je rozdzielać ;) ). Na drugą część przypadałaby bajka o śpiącej królewnie i oczywiście perypetie z Abrą.

    Gdańszczanin'74

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie zdziwi mnie wcale jak tom 2 będzie po prostu nazwany "Pojedynek z Abrą"

      Usuń
    2. Swoją drogą tekst-łącznik pomiędzy przedostatnią bajką a pojedynkiem z Abrą (i nie tylko ten) można by przywrócić w wersji oryginalnej, bo ta z albumu "PzA" ("Jestem ciekaw, co wyniknie z tego pomieszania techniki z bajką") została swego czasu mechanicznie skopiowana do zbiorczego wydania Egmontu sprzed kilkunastu lat.

      Gdańszczanin'74

      Usuń
  6. Zastanawiam się czy w 2 Tomie kolory będą nałożone na nowo, czy zostaną wykorzystane te z wydania PzA z początku lat 90.

    OdpowiedzUsuń
  7. Odpowiedzi
    1. Może rzeczywiście do baśni by się nadał. Ale jakoś w kosmosie mnie nie zachwycił. Nie wiem, może to dysonans pomiędzy stylem i zamysłem oryginalnych okładek Christy a resztą. Generalnie cieszę się, że Egmont przestał sięgać po artystów z importu, skoro ma pod ręką lokalnych ne gorszych.

      Usuń
  8. Komiks w hołdzie dla Baranowskiego od Kultury Gniewu za minimum 120. Dostępny jedynie na stronie wydawnictwa. Dodruków nie będzie. Tytusopedia z Ongrysa za minimum 500 (po zapewnieniach, że będzie na każdą kieszeń). I znów, dostępna jedynie na stronie wydawnictwa. I dodruków pewnie też nie będzie, bo przy tej cenie ciężko będzie sprzedać pierwszy nakład. Cholera, wychodzi na to, że tylko Egmont, nie ma nas w dupie. Taki mały przykład: nowy Iznogud jest tańszy od poprzedniego, w cenie tych pierwszych sprzed trzech lat. Da się?
    Cóż, więcej miejsca na półce na nowe Kajtki.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O ile cena Miętówek jeszcze wydaje się rozsądna tak Tytusopedia to definitywne przegięcie. Integrale zagraniczne są o ponad połowę tańsze.

      Usuń
    2. Byłaby rozsądna, jakby to 99,90 było okładkowe, czyli dostępne faktycznie za jakieś 65-70. Ale dostępne faktycznie jest za minimum 118,90. I taka mała ciekawostka: darmowa wysyłka w Kulturze Gniewu jest od stówy...
      W sumie to samo tyczy się Tytusopedii. Jeśli te 500 byłoby okładkowe i realnie wyszłoby 320-350 to byłoby jeszcze do zniesienia. Ale nic nie wskazuje, że tak będzie.

      Usuń
  9. W jakiej kolejności byście ułożyli krótkie historie Christy (Koncert Kaprala, urodziny Milusia itepe) od najsłabszej do najlepszej?

    OdpowiedzUsuń
  10. Trochę nie na temat ;-)

    https://kobieta.onet.pl/quizy/quiz-dla-nerdow-lat-80-jak-dobrze-pamietasz-kultowe-komiksy-prl-u/hqtb5ee

    OdpowiedzUsuń
  11. Będzie jakiś post o ogłoszeniach z MFKIG?

    OdpowiedzUsuń

Jeśli chcesz wstawić w komentarzu działający link, zrób to w html-u. Powinno to wyglądać tak:
<a href="ADRES_LINKU">TWÓJ TEKST</a>
Podobnie robi się pogrubienie (bold):
<b>TWÓJ_TEKST</b>
i kursywę:
<i>TWÓJ_TEKST</i>
Powodzenia!