czwartek, 8 lipca 2021

Lato pod znakiem Kajka i Kokosza

Fanów Janusza Christy czeka w te wakacje prawdziwy wysyp atrakcji. I to nie w internecie, jak to miało miejsce w pandemicznym roku 2020, ale nareszcie w realu! Dwa dni temu opowiadałem Wam o sopockiej grze miejskiej z Kajkiem i Kokoszem, a dziś dorzucam trzy cztery kolejne imprezy: w Sopocie, Gdańsku, Warszawie i Kościanie.

* * *
ZLOT FANÓW + URODZINY JANUSZA CHRISTY

W tegorocznym wydarzeniu w sopockim Grodzisku swój udział potwierdzili czołowi polscy twórcy, badacze i publicyści komiksowi związani z twórczością Janusza Christy. W trakcie Zlotu oprócz spotkań z autorami komiksów będzie możliwość wzięcia udziału w dyskusjach oraz warsztatach skierowanych do małych i dużych miłośników twórczości Mistrza. Podczas przerw między spotkaniami odbywać się będą konkursy. Na specjalnym stoisku będzie możliwość zakupu brakujących egzemplarzy przygód naszych ulubieńców Kajka i Kokosza. Zapraszamy w dniach 17-18 lipca.

 • 50-lecie Kajka i Kokosza
  Oficjalny start obchodów
 • Złoty Puchar 2021
  Wręczenie nagrody
 • Goście specjalni
  Tomasz Kołodziejczak, Sławomir Kiełbus, Maciej Kur, Piotr Bednarczyk, Wojtek Olszówka, Mietek Fijał, EGO Film
 • Warsztaty, konkursy
  Dla fanów komiksu
 • Wystawy
  Kajko i Kokosz - 50 lat
  Komiksowa archeologia

* * *
JARMARK DOMINIKAŃSKI

Niezmiennie w wakacje, niezmiennie przez 3 tygodnie, w samym sercu miasta odbędzie się jedna z najpopularniejszych i najstarszych imprez plenerowych o charakterze handlowo-rozrywkowym z 761 letnią tradycją. Jarmark świętego Dominika rozpocznie się w Gdańsku w sobotę 24 lipca i potrwa do 15 sierpnia.

Na Jarmarku zawita również klasyka komiksu legendarnego Janusza Christy. W cyklu "KAJKO I KOKOSZ NA DOMINIKU" coś dla siebie odnajdą i starsi i młodsi:

 • Wystawa plenerowa klasyki polskiego komiksu w mistrzowskim cyklu Janusza Christy
  24 lipca - 15 sierpnia
  Targ Rybny, pobrzeże Motławy
 • Spotkanie z tytułowymi bohaterami komiksu w kostiumach Teatru Syrena
  25, 31 lipca; 1, 7, 8, 14 sierpnia, godz. 12:30-13:30, 14:30-15:30, 16:30-17:30
  Targ Rybny, pobrzeże Motławy
 • Gra miejska "Kajko i Kokosz"
  24 lipca - 15 sierpnia, od poniedziałku do piątku w godz. pracy filii WiMBP Gdańsk
  org. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

* * *
WARSZTATY TEATRALNO-LOGOPEDYCZNE

Teatr Syrena i Fundacja Syreny ogłaszają casting do projektu "Kajko i Kokosz zapraszają na warsztaty teatralno-logopedyczne". Szukamy dzieci w wieku 8–12 lat. Teatr przygotowuje premierę spektaklu "Kajko i Kokosz. Szkoła latania". Równolegle do pracy nad tym przedstawieniem Fundacja Syreny organizuje warsztaty teatralne w oparciu o ten sam scenariusz. Nasze zajęcia to dziesięciodniowa przygoda aktorska, której finałem będzie pokaz na scenie Syreny dla widzów zaproszonych przez uczestników warsztatów i ich opiekunów. Podczas zajęć dzieci zajmą się przygotowaniem przedstawienia, którego reżyserem będzie aktor Syreny Michał Konarski. W repertuarowym spektaklu Michał zagra rolę Hegemona.

Warsztaty odbędą się w terminie 16–25 sierpnia 2021 r. Udział w nich będzie BEZPŁATNY. Uczestników wyłonimy w castingu, który odbędzie się w sobotę 31 lipca 2021 r. (początek o godz. 10) w Teatrze Syrena przy ul. Litewskiej 3 w Warszawie. Szczegółowe informacje o castingu i formularz zgłoszeniowy tutaj. Projekt jest zadaniem publicznym finansowanym ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.

* * *
KAJKO I KOKOSZ UCZĄ ARCHEOLOGII

Wystawa "Kajko i Kokosz uczą archeologii" po raz pierwszy w historii muzealnictwa polskiego łączy archeologię z komiksem. Porównuje dwa światy: znalezisk archeologicznych oraz podobnych zabytków wykorzystanych na kadrach komiksów mistrza Janusza Christy.

Muzeum Regionalne w Kościanie oraz Kościański Ośrodek Kultury zapraszają na wystawę plenerową pt: "Kajko i Kokosz uczą archeologii", dostępną od 10 lipca na Placu Wolności. Ponadto w tym dniu od godz. 14:00 zapraszamy najmłodszych i nieco starszych mieszkańców Kościana do specjalnego stoiska, w którym przygotowano atrakcje poświęcone bohaterom komiksu Janusza Christy, między innymi:

 • wielkoformatowe tablice (wystawa kadrów z komiksu),
 • duże tablice do bazgrolenia,
 • kolorowanki (małe bazgrołki),
 • układanki (wielkie puzzle),
 • quiz z nagrodami,
 • lepienie w glinie,
 • malowanie na szkle,
 • malowanie na desce,
 • zabawy i zajęcia z animatorem.

1 komentarz:

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.