czwartek, 1 marca 2018

Trzy wystawy

Rozwiązał się worek z komiksowymi wystawami: w Krakowie rusza "Teraz komiks!", w Cieplewie (Pruszcz Gdański) "Na plasterki!!! czyli Janusz Christa dla zaawansowanych", a w Sandomierzu "Kajko i Kokosz uczą archeologii". Zaczynamy od największej z nich.

1. KRAKÓW

Wystawa "Teraz komiks!", Muzeum Narodowe w Krakowie (Gmach Główny, al. 3 Maja 1).
Termin: 2 marca - 22 lipca 2018 r. Wernisaż: 1 marca 2018 r., godz. 18:00.
Kuratorzy: Wojciech Jama, Tomasz Trzaskalik, Artur Wabik.

Już sam fakt prezentacji komiksów w Muzeum Narodowym jest wydarzeniem bez precedensu. Miejmy nadzieję, że wystawa stanie się zalążkiem stałej komiksowej ekspozycji muzealnej, o którą od lat zabiega Wojtek Jama. Wystawie będą towarzyszyć liczne wydarzenia, których pełny program znajdziecie tutaj. Poniżej oficjalna zapowiedź.


Kim jest Bezrobotny Froncek? Czy kiedyś był bardziej popularny niż Myszka Miki? Dokąd szedł Koziołek Matołek? Czyim psem jest Filuś, a czego boi się smok Miluś? Czy żółw może być symbolem superbohatera? Odpowiedź na te oraz inne pytania znajdziecie na wystawie "Teraz komiks!", na którą zapraszamy od 2 marca 2018 roku do Krakowa.

Po raz pierwszy w historii Muzeum Narodowe w Krakowie organizuje wystawę prezentującą oryginalne prace, wydawnictwa i przedmioty z lat 1871-2017, związane z komiksem w Polsce. Wszystkie eksponaty pochodzą z prywatnej kolekcji Wojciecha Jamy – jednego z kuratorów wystawy. Zobaczyć będzie można ponad 600 obiektów, w tym: szkice, plansze, blaudruki, albumy z rysunkami i autografami, a także książki, katalogi, czasopisma, druki ulotne oraz unikalne figurki, zabawki, monety, znaczki oraz przedmioty codziennego użytku.

Wojciech Jama ogląda kajkoszowe fragmenty wystawy oraz katalog.

Wydarzenie to stanie się niewątpliwie okazją do przypomnienia sobie bohaterów dzieciństwa, jak również do zapoznania się z postaciami, które weszły do polskiej kultury popularnej po 1989 r. Pokażemy, jak tworzyło się komiksy kiedyś, a jak powstają one dzisiaj. W przestrzeni ekspozycji będzie można wejść do komiksowej pracowni Papcia Chmiela, sfotografować się z ulubionymi bohaterami, a także zastanowić, dlaczego nie wyrasta się z czytania komiksów.

W świat komiksu wprowadzi nas Bezrobotny Froncek, bohater najdłużej ukazującej się polskiej serii prasowej. Następnie będziemy towarzyszyć Koziołkowi Matołkowi w jego podróży do Pacanowa, a także do przedwojennej i powojennej Warszawy. Poznamy najsłynniejszego krakowskiego dżentelmena, profesora Filutka i jego nieodłącznego towarzysza - psa Filusia. Odwiedzimy Mirmiłowo, słowiański gród, w którym mieszkają Kajko i Kokosz. Razem z Jonkiem, Jonką i Kleksem wybierzemy się po smocze jajo i złoto Alaski. Bąbelek i Kudłaczek zaprowadzą nas do źródeł wody sodowej. Nie zabraknie także młodszych bohaterów, jak jeżdżący na deskorolce Jeż Jerzy i walczący z osiedlową przestępczością Wilq.

Gadżety z Kudłaczkiem i Bąbelkiem (więcej zdjęć). Podobno będą też z Kajkiem i Kokoszem.

Intencją kuratorów wystawy jest ukazanie potencjału ekspozycyjnego komiksu jako dyscypliny sztuki współczesnej, w której doskonale odbijają się przemiany w polskiej kulturze XX w. Komiks zakorzenił się bowiem w naszym kraju mocniej, niż moglibyśmy przypuszczać, a jego bohaterowie towarzyszą najważniejszym wydarzeniom w historii. Tytuł ekspozycji nawiązuje do aktualnej sytuacji komiksu w kontekście trzech czynników: wzmożonego zainteresowania tym tematem ze strony kolekcjonerów prywatnych, obawy o rozproszenie archiwów autorów, a także konieczności utworzenia placówki publicznej dedykowanej komiksowi.


Zaproszenie na wernisaż.

2. PRUSZCZ GDAŃSKI

Wystawa "Na plasterki!!! czyli Janusz Christa dla zaawansowanych", Ośrodek Kultury, Sportu i Biblioteka Publiczna Gminy Pruszcz Gdański (Cieplewo, ul. Długa 20A).
Termin: 12 lutego - 6 marca 2018 r. Finisaż: 6 marca 2018 r.
Autorzy: Fundacja "Kreska" im. Janusza Christy oraz blog "Na plasterki!!!".

Wystawa po raz pierwszy prezentowana była dwa lata temu podczas 26. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi (relacja). Więcej informacji na stronie OKSiBP.

Każdego kto kiedykolwiek czytał kultowy komiks "Kajko i Kokosz" (i nie tylko) zapraszamy do galerii "Kaloryfer", by zobaczyć niecodzienną wystawę "Na plasterki!!! - czyli Janusz Christa dla zaawansowanych". Ekspozycja została przygotowana we współpracy z twórcami bloga Na Plasterki!!!, który jest swoistego rodzaju wirtualnym muzeum twórczości Janusza Christy.

Z okazji 5-lecia bloga, jego twórcy - Hegemon, Kapral i Łamignat - sięgnęli do najgłębszych czeluści swojego archiwum i wyciągnęli unikalne rarytasy kolekcjonerskie. Wystawa została tak zaprojektowana, by stworzyć spójną i ciekawą opowieść o meandrach twórczości Janusza Christy. Zamiast eksponowania rysunków i faktografii, autorzy na każdej planszy czymś widza zaskakują, a tym samym upodabniają wystawę do macierzystego bloga. Niemal na każdej planszy w komiksowy (a jakże!) sposób opowiadają jakąś anegdotę. Wiele eksponatów oraz rysunków zostało po raz pierwszy zaprezentowanych publicznie.

Wystawę można podziwiać od 12 lutego do 6 marca 2018 r., a zakończy ją uroczysty finisaż zaplanowany 6 marca (dokładna godzina do indywidualnego ustalenia), na który zapraszamy dziecięce grupy zorganizowane, które oprócz zwiedzania wystawy, ułożenia mega puzzli, warsztatów plastycznych inspirowanych twórczością Janusza Christy, czeka filmowa niespodzianka.


3. SANDOMIERZ

Wystawa "Kajko i Kokosz uczą archeologii", Muzeum Okręgowe w Sandomierzu (ul. Zamkowa 12, sala edukacyjna).
Termin: do końca kwietnia 2018 r.
Autor: Wojciech Łowicki.
Więcej informacji na stronie Muzeum.


Wystawa „Kajko i Kokosz uczą archeologii” po raz pierwszy w historii muzealnictwa polskiego łączy archeologię z komiksem. Porównuje dwa światy: znalezisk archeologicznych oraz podobnych zabytków wykorzystanych w kadrach komiksów Janusza Christy. Wystawa ma, zgodnie z klasyczną doktryną dobrego komiksu, bawiąc-uczyć. Anegdota przewijać ma się tutaj z wiedzą historyczną, najzabawniejsze sceny z komiksów z opisem prawdziwych wydarzeń jakie rozegrały się dawno temu na ziemiach naszego kraju. Przeznaczona jest dla przedstawicieli wszystkich pokoleń, bez wyjątku. Z jednej strony ma charakter edukacyjny i jest skierowana do młodszego pokolenia zwiedzających, a z drugiej, poprzez swój wymiar sentymentalny, zainteresuje dorosłych widzów - tych, których komiks ten bawił i uczył przed laty.

Janusz Christa, mistrz polskiego komiksu, przez lata zapraszał nas w świat słowiańskich wojów i starożytnych czasów na polskich ziemiach, wspaniale łączył historię naszej ojczyzny, wierzenia jej ludów, zwyczaje, ubiór czy architekturę z przygodami towarzyszącymi postaciom z komiksów. Jako mieszkaniec Sopotu Christa nie zapominał o Wybrzeżu. Wiele odniesień znajdziemy i na ten temat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.