poniedziałek, 3 lipca 2017

Komu imprezę, komu?

ARCHEOLOGIA, URODZINY I JUBILEUSZ
W lipcu czekają nas aż dwie kajkoszowe imprezy. W najbliższą środę 5 lipca wystawa "Kajko i Kokosz: komiksowa archeologia" przenosi się z Ostrołęki do Będzina. To już szósty przystanek na trasie muzealnego tournée, trwającego bez przerwy od dwóch lat. I zapewne nie ostatni. Wernisaż odbędzie się o godz. 13:00 w Muzeum Zagłębia (Pałac Mieroszewskich, ul. Świerczewskiego 15). UWAGA - będzie można kupić słynny katalog!

Dziesięć dni później na sopockim Grodzisku będziemy po raz trzeci świętować urodziny Janusza Christy, tym razem połączone z jubileuszem 45-lecia Kajka i Kokosza. Imprezę jak zwykle współorganizuje Fundacja "Kreska" Pauliny Christy. "Na plasterki" będą tam z okolicznościową prelekcją. Pamiętajcie, spotykamy się 15 lipca. Obecność obowiązkowa.


GDAK
Obchody 45-lecia KiK w zasadzie już się zaczęły. Na Gdańskich Spotkaniach Komiksowych (23-25 czerwca) Fundacja "Kreska" zaprezentowała specjalne jubileuszowe plansze, widoczne na zdjęciach 1-2. W GDAKu wzięli też udział oficjalni kontynuatorzy "Kajka i Kokosza": Sławek Kiełbus (zdjęcie 3), Maciek Kur i Piotr Bednarczyk. Sympatycznym ukłonem w stronę Christy była nowa statuetka festiwalu, wykonana przez Wojtka Olszówkę (zdjęcie 4).


Jeśli zaś chodzi o dokładną datę jubileuszu, to sprawa nie jest taka prosta. 10 sierpnia 1972 ukazał się pierwszy odcinek "Złotego prosięcia", ale wystąpili w nim... Kajtek i Koko. Ich średniowiecznych prapraprapradziadków widzimy w drugim odcinku z 11 sierpnia, jednak anonimowo i tylko w zarysach. W pełnej krasie i pod własnymi imionami Kajko i Kokosz pojawili się dopiero w ósmym odcinku z 18 sierpnia. Macie pomysł jak z tego wybrnąć?

Odc. 1Odc. 2Odc. 8

PIXEL HEAVEN
O jubileuszu wspominaliśmy też na zlocie miłośników starych komputerów Pixel Heaven. W niedzielę 28 maja mieliśmy tam godzinną pogadankę pt. "Kajko i Kokosz: Na tropach legendy". Była to chyba najdziwniejszy konwent, jaki do tej pory odwiedziliśmy. Atmosfera w warszawskiej zajezdni przypominała krakowskie imprezy komiksowo-mangowe z końca lat 90. Jeśli pamiętacie ten partyzancki entuzjazm, pozbawiony zadęcia i zblazowania, to wiecie o co chodzi. Niestety nie mamy ani jednego zdjęcia z naszej prelekcji, bo Wielki Kompan tak się zasłuchał, że zapomniał wyjąć aparatu.

Zdjęcia 3-4: Kamil Sychowski, Konsolowe.info

5 komentarzy:

 1. Jeśli chodzi o narodziny Kajka i Kokosza, to moim zdaniem uznać należy raczej 11 sierpnia 1972 roku , bo to właśnie wtedy oficjalnie pojawili się obaj rycerze ( nawet jeśli były to tylko kontury - są charakterystyczne dla tych postaci ).

  Jeśli chodzi natomiast o datę 17 sierpnia ( pierwsze nazwanie postaci ) - to sprawa jest chyba jasna - to dzień imienin. proponuję wniosek o oficjalne wpisanie do kalendarza ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. To zależy czy chodzi o narodziny postaci czy narodziny serii.
  Jeżeli postaci, to oczywiście, że 11 sierpnia.
  Jeżeli zaś serii, to liczy się pierwszy odcinek, więc 10 sierpnia.

  -Kleszcz-

  OdpowiedzUsuń
 3. Też pytanie czy dla wielu Kajtek i Koko i Kajko i Kokosz to te same postacie tylko w innych realiach więc pytanie czy nie liczyć tego znacznie wcześniej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, bo wtedy musielibyśmy czekać do września (Kajtek) albo do listopada (Kajtek i Koko). A tak mamy dwie imprezy naraz :)

   Usuń

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.