wtorek, 3 lutego 2015

Bo jak nie my, to kto?

Gdaś donosi:

1.
Zgodnie z zasadą "wygrał, nie wygrał, szumu narobił" zgłosiliśmy się do plebiscytu Blog Roku. Od godz. 15:00 dzisiaj do 10 lutego można będzie na nas głosować SMS-ami na numer 7122, podając w treści wyłącznie kod naszego bloga H11795. Koszt SMS-a wynosi 1,23 zł brutto (można wysłać tylko jeden z każdego numeru telefonu). Krwawy Hegemon liczy na Was!


2.
Pamiętacie imponujący kajkoszowy szkic na ścianie przy ul. Kajki 10 w Olsztynie? Bo my nie. Przez trzy lata nie mieliśmy o nim żadnej informacji i dopiero niedawno natknęliśmy się na fotografię ukończonego muralu. Trzeba przyznać, że wygląda całkiem nieźle. Planujemy pielgrzymkę, o terminie poinformujemy z odpowiednim wyprzedzeniem.

Od frontu. Foto: region regionOd tyłu. Zdjęcie przysłał Jarl Björn ze Sztokholmu

3.
W komiksowo-oryginałowym biznesie pojawił się nowy gracz - Sopocki Dom Aukcyjny. Pierwsza licytacja odbędzie się w sobotę 7 lutego o godz. 17:00 w Galerii Sztuki Nowoczesnej na Monciaku. Będzie można kupić aż 14 obiektów autorstwa Janusza Christy, w tym paski z "Wieczoru Wybrzeża" i plansze ze "Świata Młodych". W sumie pod młotek trafi prawie 100 prac polskich i zagranicznych komiksiarzy. Papierowa wersja katalogu ma być dostępna w wybranych galeriach na terenie kraju za jedyne 15 zł. Stać nas.


4.
Tak, tak, to nie fotomontaż. Kolejny tom "Asteriksa" ukaże się już 22 października. Jean-Yves Ferri i Didier Conrad, następcy duetu Goscinny/Uderzo, poinformowali o tym fanów za pomocą widocznego poniżej filmiku. A nas poinformował Maciek Kur. Dzięki.


5.
Niejaki Jakub R. Prokop poddał wnikliwej analizie fanowski komiks "Kajko i Kokosz: Mistrz Retoryki" (Gałek/Ejsymont). I nie jest to bynajmniej analiza komiksologiczna, bowiem jej autor zajmuje się "wystąpieniami, przemowami, komunikacją, przepływem informacji między ludźmi, perswazją, erystyką, argumentacją, budową języka, opowiadaniem historii, kaznodziejstwem, negocjacjami, mediacjami, PR-em i wszystkim, co z tym związane." W bibliografii widnieją dzieła Machiavellego i Schopenhauera, więc sprawa musi być poważna.


6.
Coraz głośniej o naszych paskach z Kajtkiem i Kokiem. Ostatnio pisał o nich Independent, Polter i Aleja Komiksu. Najciekawsze jest to, że cztery lata temu sami próbowaliśmy znaleźć następcę Christy wśród polskiej komiksowej ekstraklasy i ponieśliśmy spektakularną klapę. Aż tu nagle objawili się fani-amatorzy, którzy jakby lepiej radzą sobie z tematem niż ich utytułowani koledzy. Czy przybliża nas to do oficjalnej kontynuacji? Kto wie...


7.
Sebastian Frąckiewicz opracował dla niemieckiego Goethe Institut listę "20 komiksowych hitów z Polski". Nie wiemy jaki miał być cel tej publikacji, ani do kogo jest adresowana (do Niemców, Polaków, Europejczyków?), ale dobór tytułów jest kuriozalny i nijak się ma do ekumenicznej przedmowy. Eksportowa lista hitów red. Frąckiewicza wygląda tak, jakby polski komiks narodził się 10 lat temu. Króluje hipsteriada, niby-underground i dobrze zapowiadająca się młodzież w różnym wieku. Z tzw. klasyki są tu tylko 3 pozycje (słownie trzy!!!), umieszczone jako listki figowe: "Tytus: Wyprawa na Wyspy Nonsensu", "Podróż smokiem Diplodokiem" oraz "Kajtek i Koko w kosmosie". Dlaczego akurat te trzy? Trudno powiedzieć, ale w imieniu Janusza Christy i tak serdecznie dziękujemy za to fantastyczne wyróżnienie. I gratulujemy redaktorowi SF konsekwencji w promowaniu swojej wizji "rzeczywistości", chociaż woleliśmy kiedy robił to prywatnie, jako tzw. zwykły bloger.

To by było na tyle.

5 komentarzy:

 1. Zaskoczony jestem komiksem "K i K Mistrz Retoryki" bo wcześniej sie do niego nie dokopałem, a jest naprawdę fajny. Kurczę, nazbierało się juz trochę tych fanfiction, przydałaby się jakaś antalogia, może jako prezent na gwiazdkę ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tytuł nowego albumu z A. i O. (jeśli to w ogóle jest tytuł) można przetłumaczyć: "Że co?!! Wrócili?" Janusz

  OdpowiedzUsuń
 3. Ano w rzeczy samej jest na Kajki w Olsztynie taka grafika, z dwoch stron budynku zreszta. Bedac na starych smieciach zeszlego lipca natknalem sie na to zjawisko ku radosci wielkiej. Po drugiej stronie Kajko jest odmalowany wierniej, zgodnie z Christowym wzorcem. W razie czego moge podeslac zdjecia.

  jarl Björn
  Sztokholm

  OdpowiedzUsuń

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.