czwartek, 5 grudnia 2019

Gdaś imprezuje i donosi

Od ostatniego wydania "Gdasia" minęło prawie półtora roku, więc jest co nadrabiać. Zapraszamy na nowy przegląd wiadomości lekkich, łatwych i przyjemnych.

1.
W miniony weekend Wasz pokorny sługa Kapral miał wystąpić na jubileuszowych XXX Podkarpackich Spotkaniach z Komiksem. Niestety, z powodu kontuzji nie udało mu się dotrzeć do Rzeszowa. Pałeczkę przejmuje teraz Łamignat, który już w najbliższą sobotę 7 grudnia poprowadzi w Elblągu prelekcję w ramach Weekendu z Kajkiem i Kokoszem. Uczestników elbląskiej imprezy czeka też spotkanie z Pauliną Christą, warsztaty rysunku z Wojtkiem Olszówką, kajkoszowa gra terenowa oraz aż dwie wystawy o Januszu Chriście i jego twórczości. Zapraszamy serdecznie do Biblioteki Młodego Czytelnika "Bulaj". Wstęp wolny!


2.
A tu mamy kolejne dwa komiksowe plakaty z Kajkiem i Kokoszem. Pierwszy pochodzi z roku 2000 (przepraszam, ale nie pamiętam kto mi go przysłał), natomiast drugi jest świeżutki i reklamuje wystawę polskiego komiksu, prezentowaną na festiwalu SoBD w Paryżu (więcej szczegółów znajdziecie na profilu Muzeum Komiksu). Ekspozycję, opartą na zbiorach Wojtka Jamy, można oglądać do soboty 7 grudnia. Kolekcjonerom radzimy rozejrzeć się za okolicznościową publikacją, bo wygląda baaardzo smakowicie.


3.
Pozostajemy w imprezowym nastroju. Jeśli ktoś chciałby się napić z Kajkiem i Kokoszem, może iść do Pijalni Wódki i Piwa przy ul. Floriańskiej w Krakowie, w której ściany przyozdobione są kartkami ze starych komiksów KAW-u. Tak to przynajmniej wyglądało jeszcze latem. Zdjęcia są trochę nieostre, Wojtek Obremski robił je z tzw. przyczajki.


4.
Łamignat Straszliwy zmienił imię na Breakbone the Fearful i robi zawrotną karierę w e-sporcie. Na początku roku został gwiazdą MMA w bijatyce "Go All Out!" gdańskiej firmy Blue Sunset Games, a ostatnio pojawił się w reklamie na łamach amerykańskiego komiksu "Zorro: Rise of the Old Gods" #2. Gorąco kibicujemy naszemu mistrzowi fujarki i bacika, zastanawiamy się tylko czy bicie białogłów na pewno podoba się Jadze?
5.
Dla tych, którzy chcieliby kibicować czynnie, mamy kilka pomysłów na hasła i transparenty. Zostało nam ich trochę z turnieju bohaterów popkultury, który odbył się latem na profilu "Ostatnia Tawerna". Świat Kajka i Kokosza reprezentowali Łamignat i Miluś. W pierwszej rundzie Miluś pokonał Czarodziejkę z Księżyca, a Łamignat niejakiego Meliadosa (?). W drugiej rundzie nasi zawodnicy natknęli się na Harry Pottera i Neo z Matrixa, no i niestety obaj przegrali o włos, mimo gigantycznego dopingu i banerów stworzonych przez fanów i "Na plasterki" (poniżej kilka z nich). Może to kiepskie pocieszenie, ale Asteriks też odpadł, pokonany przez Aragorna.


6.
A teraz kącik muzyczny. Na nowej płycie heavy metalowej grupy Hunter pt. "Arachne" znalazł się utwór "Figlarz Bugi", inspirowany wiadomo czym. Nawet jeśli nie znosicie takiej muzyki, to musicie posłuchać tekstu, bo to chyba pierwszy kawałek rockowy w całości poświęcony komiksowi Janusza Christy.7.
Andrzej Tobis przysłał nam zdjęcie pięknego muralu (płotalu? bramalu?) znalezionego w Sztabinie koło Augustowa. Jak tylko się trochę ociepli, zaczniemy przyjmować zapisy na pielgrzymkę.


8.
Teraz dla odmiany coś ładnego. Na naszym blogu pokazywaliśmy już kajkoszowe przytulanki autorstwa Agnieszki Wnęk, Agnieszki Czapli i Zuzanny Harasimowicz. Do tego zacnego grona dołączyła teraz Anna Nejman, która szydełkiem wydziergała cztery niezwykłej urody "szmaciaki": Kajka, Kokosza, Milusia i Kaprala. Wielka szkoda, że wciąż są to tylko projekty fanowskie.


9.
Sławomir Kiełbus rozsyła swoim najwierniejszym fanom takie oto zestawy christowych fanartów. A może to już nie są fanarty, skoro rysownik został oficjalnym kontynuatorem "Kajka i Kokosza"?


10.
Pan Kulka czyli Paweł Kuliński maniakalnie rysuje marvelowskiego Thanosa, naśladując style rozmaitych komiksiarzy. A potem każe ludziom zgadywać o kogo chodzi. Spośród kilkudziesięciu portretów wybraliśmy te "rysowane" przez (od lewej): Janusza Christę, Alberta Uderzo, Sławka Kiełbusa i Papcia Chmiela.


Zabawa tak się spodobała Krzyśkowi "Kleszczowi" Leszczewskiemu, że postanowił ją powtórzyć, ale z Hegemonem zamiast Thanosa. Uda Wam się odgadnąć "autorów"? Jeśli nie, odpowiedzi są tutaj.


11.
Pamiętacie animowanego "Kajka i Kokosza" ze studia Virtual Magic? Myśleliście, że gorzej już być nie może? Otóż może. Fanowski model opracowało 4K Design Studio.


12.
A teraz nius, który od dawna nie jest już niusem. Zapowiadany od ponad dwóch lat "Kajko and Kokosh: Flying School" po raz kolejny wypadł z planów Egmontu. I tym optymistycznym akcentem kończymy dzisiejsze wydanie "Gdasia". Do następnego.

1 komentarz:

  1. W sumie czemu "Go All Out!" nie ma w bibliografii w grach?

    OdpowiedzUsuń

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.