niedziela, 21 października 2018

Słowo na niedzielę

Z okazji ciszy wyborczej mamy dla Was trzy perełki, które ukazały się pomiędzy odcinkami "Zyg-Zaka", w specjalnym niedzielnym wydaniu "Wieczoru Wybrzeża" z 16 kwietnia 1961. Tego dnia odbywały się wybory do sejmu PRL, połączone z wyborami do rad narodowych (taki ówczesny niby-samorząd). Kandydatów mógł zgłaszać wyłącznie Front Jedności Narodu, w którego skład wchodziła PZPR i jego dwie przystawki (ZSL i SD), związki zawodowe (jedyne) oraz kilka koncesjonowanych organizacji katolickich (Pax, Znak). Według oficjalnym danych, zatwierdzonych przez KC PZPR, frekwencja wyniosła 95%, a zwyciężyła oczywiście PZPR z wynikiem 55,7%. Mam nadzieję, że po tych wyjaśnieniach nawet najmłodsi zrozumieją o co chodziło w dowcipach Janusza Christy.


Z powyższej trójki tylko środkowy dowcip przedrukowany był w "Giełdzie komiksów" nr 3 (1999). Pozostałe znane były dotąd jedynie hardkorowym kolekcjonerom i uczestnikom tegorocznego GDAKa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.