poniedziałek, 18 lipca 2016

Drugie urodziny

W sobotę 16 lipca odbyły się drugie (a właściwie osiemdziesiąte drugie) Urodziny Janusza Christy. Imprezę jak zwykle zorganizowała dziadkowi wnuczka Paulina, korzystając z pomocy Fundacji "Kreska" i gościnności sopockiego Grodziska (Oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku). Tym, co odróżniało tegoroczne urodziny od poprzednich, były tłumy gości, liczące ponad 500 osób! W imieniu jubilata przybyłych powitał Paweł Pogodziński, etatowy otwieracz grodziskowych wystaw i imprez.


W samo południe Łamignat (to ten w futrze) rozpoczął oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Na plasterki!!! czyli Janusz Christa dla zaawansowanych". Grodzisko oddało na ten cel cały parter pawilonu, dzięki czemu ekspozycja po raz pierwszy od roku mogła zostać zaprezentowana w całości. Wystawa będzie wisieć jeszcze przez dwa tygodnie.


Sam jubilat także pojawił się na własnych urodzinach, a konkretnie na ekranie, skąd opowiadał gościom swoje słynne anegdoty.


Następnie biesiadnicy udali się do średniowiecznego grodu, położonego na pobliskim wzgórzu. Dorośli rozpalili ognisko, powierzywszy pacholęta opiece Bogdana Ruksztełło-Kowalewskiego, który poprowadził warsztaty komiksowe o tematyce kajkoszowej.


Po ciężkiej warsztatowej pracy w końcu przyszedł czas na zabawę. Najpierw odbył się turniej łuczniczy o garniec Lubawy, a potem konkurs wiedzy o Kajku i Kokoszu. Chętnych nie brakowało, bo Urodziny Janusza Christy to jedyna w Polsce familijna impreza komiksowa. I to jest słuszny kierunek!


Zdjęcia: Paweł Pogodziński i Łamignat. Więcej na profilu Fundacji "Kreska".

PS. Przepraszamy za tzw. przejściowe trudności z wyświetlaniem obrazków. Prosimy nie regulować odbiorników. Jeżeli Blogger sam tego nie naprawi, będziemy musieli dłubać ręcznie w html-u, a to może potrwać, bo postów jest ponad 600. Już powinno być dobrze.

6 komentarzy:

 1. Dobrze że ja nie dostałem twarzy Kokosza... z takim brzuchem :P

  Marek Wilkowski

  OdpowiedzUsuń
 2. W przyszłym roku powinien być urodzinowy kołacz :-)

  Kleszcz

  OdpowiedzUsuń
 3. Wiwat Srebrny Jubileusz!

  OdpowiedzUsuń
 4. Panowie,
  Proszę, odnówcie mapkę, jest aktualnie niedostępna. Miło będzie przejść się szlakiem Janusza Christy. Blog fantastyczny, trzymajcie poziom, bo warto!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mapka trochę już nieaktualna. Jest nowy dworzec i nie ma Złotego Ula. Na cmentarzu jest nowy nagrobek. Inny niż na zdjęciu. Nie wiem, czy na domofonie jest wciąż nazwisko Christa. Jednak większość została po staremu i wciąż warto zobaczyć na własne oczy te miejsca. Serdecznie zapraszam :-)

   Usuń

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.