czwartek, 9 maja 2013

Wojna Kokosza

Łukasz "Bofzin" Kuciński dokonał niezwykle ciekawego odkrycia. Udało mu się rozszyfrować imię jednego z naszych ulubionych komiksowych bohaterów. Serio!

* * *
Pamiętacie jak zaczynają się przygody Kajka i Kokosza? Oczywiście od "Złotego pucharu"... Ale konkretnie? W pierwszych odcinkach tej historyjki Mirmił (wówczas jeszcze książę, kasztelanem został w "Szkole latania") wraz z małżonką narzekają na plagę kur w grodzie. "Zwariuję przez te kury. Skąd się ich tyle namnożyło?", "Niepodobna wytrzymać w tym kurniku!" – grzmi książę.*


Problem z nadmiarem drobiu zostaje rozwiązany dopiero po wizycie kompanii żarłocznych rycerzy, zwanych Czarnymi Trójkątami. Oprócz kur, z grodu znika również złoty kielich, z którego książę najbardziej lubił pijać miód.


Okazuje się, że podobny fakt naprawdę miał miejsce (no, może bez kielicha). W lipcu 1537 roku we Lwowie szlachta polska, w celu zahamowania poczynań króla Zygmunta Starego i królowej Bony, zawiązała pierwszy w polskiej historii sejm rokoszowy. Jego skutki były raczej mizerne. Magnaci żartowali nawet, że jedynym efektem było całkowite wytrzebienie drobiu w okolicach Lwowa, wyjedzonego przez zgromadzoną szlachtę do ostatniego skrzydełka. Z tego powodu wydarzenie to do dziś znane jest pod nazwą... uwaga... WOJNA KOKOSZA (czyli kurza wojna).

Wygląda na to, że Christa - chociaż nie miał Wikipedii - znał ten fragment naszych dziejów. Nie dość, że sprawnie wplótł go w pierwszą przygodę swoich nowych/starych bohaterów, to jeszcze jednemu z nich nadał imię, będące zabawną grą słów. Kto wie czy historyjka nie miała się ukazać właśnie pod tytułem "Wojna Kokosza"?


Niewykluczone, że Christa natknął się na ten epizod studiując malarstwo historyczne, a nie historię. Powyżej mamy obraz "Wojna kokosza" XIX-wiecznego portrecisty Henryka Rodakowskiego. Jest na nim m.in. para królewska, hetman Tarnowski, arcybiskup Gamrat oraz liczni dworzanie, ale kur rzeczywiście już nie ma. Z kolei poniżej widzimy szkic "Wojna kokosza - karykatura sceny batalistycznej" Jana Piotra Norblina, francuskiego malarza mieszkającego w Polsce pod koniec XVIII wieku. Obstawiam, że był to raczej ten pierwszy obraz.


Łukasz Kuciński

________________
* Kadry z komiksu "Złote prosię" pochodzą z Wieczoru Wybrzeża (1972) i różnią się nieco od wersji albumowej, która ukazała się pod tytułem "Złoty puchar" (1985).

2 komentarze:

Uwaga, Twój komentarz nie ukaże się natychmiast, bo najpierw cenzura musi go zatwierdzić. Przepraszamy za przejściowe trudności. Prosimy nie regulować odbiorników.