niedziela, 5 maja 2013

Nie dla purystów


A cóż to za krwawa jatka? Otóż jest to trailer najnowszego tomu "Suske en Wiske", czyli flamandzkiego odpowiednika "Kajtka i Koka" albo raczej "Tytusa". Album ukaże się poza normalną numeracją serii (obecnie od 67 do 321) jako początek 6-tomowego spin-offu "Amoras", któremu znacznie bliżej będzie do "Akiry" niż do "Tintina". Ma być ostro, krwawo i mrocznie. Akcja rozegra się w roku 2047 na wyspie Amoras, znanej z pierwszej części przygód Suske i Wiske ("Het eiland Amoras", 1945-1946).* W ten nietypowy sposób wydawnictwo Standaard Uitgeverij postanowiło uczcić stulecie urodzin twórcy całej serii, Willy Vandersteena.

Pierwszy odcinek z gazety, De Nieuwe Standaard 19.12.1945Najnowsze wydanie, 2010

Prace nad projektem "Amoras" powierzono autorom spoza ścisłej ekipy Studia Vandersteen, co doskonale widać na przykładowych planszach. Na razie nie wiadomo czy czytelnicy zaakceptują tę dorosłą i nowocześniejszą wersję swoich ulubionych bohaterów. Przekonamy się o tym już 8 maja, w dniu premiery pierwszego tomu pt. "Suske". Obecnie trwa intensywna kampania reklamowa, z trailerami, listami gończymi, nekrologami Wiske, świetną stroną internetową "Amoras 2047" i specjalnie skomponowaną piosenką.


Nie jest to pierwsza próba poszerzenia targetu dla S&W. W 2002 roku Standaard Uitgeverij wypuściło mutację dla najmłodszych czytelników pt. "Klein Suske en Wiske" (obecnie "Junior Suske en Wiske"); do tej pory ukazało się ponad 20 albumików z tej serii, nie licząc książeczek edukacyjnych.

Suske en Wiske dla juniorówSuske en Wiske dla seniorów

Dzisiejszy wpis dedykujemy wydawnictwu Egmont Polska. Mamy oczywiście świadomość różnic między ogromnym rynkiem belgijsko-holenderskim, a polskim komiksowym grajdołkiem. Tym niemniej wydaje nam się, że bez podjęcia energicznych kroków, prawa do postaci Christy będą wkrótce warte nie więcej niż np. franczyza słusznie zapomnianego "Domana". Nasi czytelnicy chętnie podsuną trochę pomysłów dla dużych i małych :)

_____________
* Przed "Het eiland Amoras" (Wyspa Amoras) był jeszcze tom zerowy pt. "Rikki en Wiske in Chocowakije" (marzec-grudzień 1945, album nr 154), w którym u boku małej Wiske występował jest starszy brat Rikki (biegnący blondynek widoczny w pierwszym odcinku). Analogicznie, w początkowych "Kajtkach-Majtkach", zamiast Koka mieliśmy Profesora Kosmosika.

3 komentarze:

 1. Ciekawa sprawa :-)
  Może jestem nie za bardzo zorientowany, dlatego mam dwa pytania:

  1. Dlaczego bez podjęcia energicznych kroków prawa do postaci Christy będą wkrótce mało warte?

  2. Dlaczego "słusznie zapomnianego" Domana? Pamiętam tę mini serię :-) z jej ostatnią częścią "W cieniu Światowida", którą zdobyłem po długich latach. a w środku okazało się, że niektóre kadry się powtarzają z poprzednich albumów.

  OdpowiedzUsuń
 2. O kurczę, ja też pamietam Domana XD

  OdpowiedzUsuń
 3. 6 listopada ukazała się druga część "Jerusalem"

  OdpowiedzUsuń

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.