wtorek, 5 marca 2013

W Galerii Starych Zabawek

Być może już niedługo w Łodzi powstanie Muzeum Komiksu, której to inicjatywie oczywiście z całego serca kibicujemy. Kibicowalibyśmy jeszcze mocniej, gdybyśmy mieli gwarancję, że patronem przedsięwzięcia zostanie Wojtek Jama, który ma już na swoim koncie podobną placówkę - Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Na razie niewielką namiastkę komiksowej ekspozycji można obejrzeć w Gdańsku, w Galerii Starych Zabawek.


Galeria istnieje od 2011 roku. Ostatnio przeniosła się do obszerniejszego lokum, w którym zaprezentowano nowe eksponaty. Można wśród nich zobaczyć pierwsze wydanie puzzli "Shanty" Janusza Christy, piękny album z wklejonymi paskami "Kajtka i Koka w krainie baśni" oraz gumową figurkę Tytusa. Do kompletu dodano... kultowy walkman "Kajtek" rodzimej produkcji. Ciekawe, czy była też większa wersja tego urządzenia o nazwie "Koko"?


Nie ukrywam, że wybrałem się do Galerii z wielką nadzieją na odnalezienie legendarnych figurek Kajka i Kokosza z lat 80-tych, których nikt nie ma, ale niektórzy je pamiętają. Niestety, gdańskie mini-muzeum również ich nie posiada. Mimo to ciągle wierzymy, że kiedyś się odnajdą i ponawiamy apel: "Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie"! Swego czasu w prywaciarskie figurki z Tytusem też mało kto wierzył, a teraz nawet Galerii Starych Zabawek używa jednej z nich jako swego sztandarowego eksponatu.

3 komentarze:

 1. Od czego mamy internet ?

  Apeluję do Kaprala, Hegemona i Łamignata o stworzenie ( a może ponowienie ) postu o poszukiwaniu figurek Kajka i Kokosza. Na pewno znajdą się osoby, które pamiętają jak wyglądają zaginione figurki. Ktoś z talentem artystycznym namaluje portrety ( a właściwie fantomy ) pamięciowe, a resztą zajmą się fani udostępniając "listy gończe" na portalach społecznościowych. Na pewno ktoś się znajdzie, u kogo leżą figurki gdzieś na strychu lub w piwnicy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie ogłoszenie wisi u nas od ponad dwóch lat, w zakładce "Poszukujemy". I co? I nic. Fani komiksowej klasyki są zadziwiająco bierni. Najlepiej wychodzi im wzdychanie za dzieciństwem.

   Usuń
 2. Kapralu, To ogłoszenie jest skierowane tylko i wyłącznie do określonej grupy ludzi, czyt.: fanów twórczości Christy. Trzeba dotrzeć do szerokiej publiczności - stworzyć ekstra post np. na facebooku i udostępnić go jak największej ilości osób. Myślę, że ludzie nawet nie przypuszczają jakie skarby trzymają na strychach...
  Pozdr.

  OdpowiedzUsuń

Uwaga, Twój komentarz nie ukaże się natychmiast, bo najpierw cenzura musi go zatwierdzić. Przepraszamy za przejściowe trudności. Prosimy nie regulować odbiorników.