piątek, 25 maja 2012

Zrób to sam

Zbiory gdańskiej Galerii Starych Zabawek powiększyły się o taki oto niepozorny eksponat.


Starzy kolekcjonerzy już się zapewne domyślają co znajdziemy w środku. Tak jest, to typowy dla PRL-u "album komiksowy" z powklejanymi paskami z gazety. Wielu z nas ma takie samizdaty w swoich zbiorach. Podobne skarby jeszcze dziś trafiają się na giełdach.


Takie to były czasy - jeśli chciało się postawić na półce ulubiony komiks, to trzeba go było sobie zrobić samemu. Każdy taki "album" był oczywiście inny. W jednych odcinki były całe, w innych pozaginane, a jeszcze w innych pocięte na kadry - w zależności od tego, jakiej wielkości zeszyt udało się zdobyć w sklepie. Być może dziś wydaje się, że naklejanie fragmentów pasków na papier milimetrowy to barbarzyństwo, ale w rzeczywistości był to wyraz najwyższego uwielbienia dla serii komiksowej i jej autora.

Ten akurat egzemplarz wygląda nam na przedruk "Kajtka i Koka w krainie baśni" z Kuriera Podlaskiego (1983-1984). Jego "producent", anonimowy fan z Białegostoku, ma więc zapewne około czterdziestki. Pozdrawiamy go, jeśli tu zagląda.

Zdjęcia przysłał nam Wojciech Szymański, założyciel Galerii.

4 komentarze:

 1. Piękny :) Nożyczki i klej roślinny...

  OdpowiedzUsuń
 2. W końcu jest znana cena III wydania KiK w kosmosie tj. 99,99 zł. ( sklep gildia.pl daje zniżkę do 75 zł.)

  Robert z Gdyni

  OdpowiedzUsuń
 3. star - uooo...to zaszaleli :-(

  OdpowiedzUsuń
 4. Bez przesady z tą smutną miną. Wychodzi po niecałe 8 gr za pasek, a ze zniżką po 6 gr. Cena jest całkiem przyzwoita. "Opowieści Koka" kosztowały 60 zł, a były ponad trzy razy cieńsze.

  OdpowiedzUsuń

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.