czwartek, 17 maja 2012

Najdzielniejsi woje Mirmiła w Jastrzębiu Zdroju

Wystawy Wojtka Łowickiego mają już tyle mutacji, że zaczynamy się w nich gubić. Ekspozycja pt. "Komiks polski 1948-83: Relax i propaganda" gościła w Solcu Kujawskim i Złotowie, "Janusz Christa. Życie i twórczość" w Pruszczu Gdańskim, "Komiks" z pracami Christy i Wróblewskiego w Krośnie, a "Propaganda PRL w komiksie" w Szczecinku. Ta ostatnia przenosi się teraz do Muzeum Regionalnego w Wągrowcu. Otwarcie jutro (18 maja) o 18:00, inauguracyjną prelekcję jak zwykle wygłosi dr Tomasz Marciniak.


To nie koniec. Już niedługo czeka nas kolejna odsłona niekończącego się wystawowego serialu, tym razem poświęcona wyłącznie Januszowi Chriście. Oto kilka szczegółów ze strony gospodarza:
Miejski Ośrodek Kultury w Jastrzębiu Zdroju zaprasza na wystawę "Kajko i Kokosz - najdzielniejsi woje Mirmiła". Wystawa z cyklu "Cztery pory roku z satyrą i komiksem" przygotowana przez Wojtka Łowickiego od 4 czerwca do 29 czerwca 2012 r. od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 20:00. Wstęp wolny!

Któż ich nie zna? Od 40 już lat bawią nas i zadziwiają swoimi przygodami. Choć nie powstanie już żaden nowy album, a autor Janusz Christa nie narysuje nigdy więcej jowialnego Kokosza, ani bystrego Kajka, a Hegemon nie obmyśli kolejnego planu zdobycia grodu Mirmiła... Christa odszedł na zawsze w 2008 roku. Ale historie, które nam pozostawił, w jakże wartościowym spadku, będą znów ożywały – za każdym razem, gdy ktoś otworzy książeczkę z przygodami naszych bohaterów. Słowa „naszych” nie używam przypadkowo. Przecież to nasi słowiańscy przodkowie. Woje, broniący swojego rodzinnego grodu. A autor (będący rysownikiem i scenarzystą jednocześnie) oddaje klimat tamtych, starożytnych czasów. Ale też, z lubością wrysowuje w kadry aluzje do naszej współczesności. (...)

Swój udział w spotkaniu zapowiedziała również Paulina Christa, wnuczka artysty. 21 czerwca 2012 r. o godzinie 11:00, Miejski Ośrodek Kultury, sala 15.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga, Twój komentarz nie ukaże się natychmiast, bo najpierw cenzura musi go zatwierdzić. Przepraszamy za przejściowe trudności. Prosimy nie regulować odbiorników.