środa, 15 lutego 2017

Jaka to melodia? Etap 1

Strasznie dawno nie było na blogu konkursu. Trzeba to zmienić, bo trochę przysypiacie. Proponujemy taką zabawę: my wrzucamy na bloga kilka podobnych do siebie kadrów, a Wy zgadujecie z jakich albumów pochodzą. Na odpowiedzi czekamy jak zwykle w komentarzach pod postem, najchętniej w następującej formie:
1. tytuł albumu,
2. tytuł albumu, itd.
Wygrywa ten, kto pierwszy poda prawidłowe rozwiązanie i rozgryzie wszystkie obrazki. W przypadku komiksów z "Wieczoru Wybrzeża" wystarczy podać tytuł historii, bez numeru tomu ("Złoty puchar", "Szranki...", "Woje Mirmiła"). Kadr tytułowy, ten z fujarką, się nie liczy.

Na początek przygotowaliśmy zestaw rozgrzewkowy, z którym nie powinno być większych problemów. Jest to jeden z ulubionych gagów Christy. W niektórych historyjkach pojawiał się nawet kilkakrotnie... ale zawsze z innym odgłosem. No to zaczynamy!

12
34
56
78
910

I to tyle w pierwszym etapie. Koniecznie podpisujcie komentarze - byle jak, ale podpisujcie, żebyśmy nie musieli ogłaszać, że wygrał "Anonimowy z godz. 14:21". Na razie nie będziemy ujawniać Waszych odpowiedzi, żeby wszystkim dać równe szanse i nie psuć zabawy.


Na końcu konkursu wyłonimy lidera, który wygrał najwięcej etapów. Jako nagrodę proponujemy kapitalny album "Where's Asterix?", będący odpowiednikiem naszego wymarzonego "Gdzie jest Wit?" (czy jest na sali wydawca?). A jeśli się okaże, że nasz przyszły zwycięzca już ma tę książkę, to będziemy negocjować :)

10 komentarzy:

 1. 1. Dzień Śmiechały, s.26, kadr 9
  2. Festiwal Czarownic, s.10, kadr 1
  3. Cudowny Lek, s.9, kadr 7
  4. Festiwal Czarownic, s.11, kadr 9
  5. Szkoła Latania, s. 13, kadr 4
  6. Złotych Puchar t.3, s.20, kadr 2
  7. Woje Mirmiła t.1, s.25, kadr 3
  8. Woje Mirmiła t.2, s.16, kadr 4
  9. Szkoła Latania, s. 21, kadr 3
  10. Szranki i konkury t.3, s.39, kadr 3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gratulacje! Niecała godzinka i zagadka rozwiązana. Za pierwszy etap należy się tradycyjny uścisk dłoni. W drugim etapie postaram się o jakiś trudniejszy zestaw obrazków :)

   Usuń
 2. Fajny temat!
  Mi się dodatkowo podoba kadr jak w "Rozprawie z Dajmiechem" wywalają herszta za drzwi, gdy ten jest utwierdzony w przekonaniu do ostatniej chwili, że mieszkańcy niosą go na rękach z zaszczytu.

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja się spóźniłem na konkurs, ale za to znalazłem Asteriksa (skubaniec siedzi w krzaczorach niedaleko kuźni). Dostanę nagrodę pocieszenia?

  OdpowiedzUsuń
 4. A na marginesie, czy album rysował Uderzo, jakiś naśladowca, czy może to kolaż sklejonych postaci z różnych albumów (postaci raz rysowane są grubszą, raz cieńszą kreską bez żadnej wewnętrznej logiki)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W albumie nie ma o tym ani słowa. Ale gdzieś czytałem (nie pamiętam już gdzie), że przez wiele lat wszelkie asteriksowe gadżety ilustrował Didier Conrad - ten od "Piktów" i "Papirusu Cezara". Podobno Uderzo miał własne studio, jak większość pierwszoligowych komiksiarzy w Europie. Sam rysował tylko komiksy, a drobnicą zajmowali się m.in. Conrad i Ferri (kubeczki, reklamy, koszulki, książeczki itp.). No i jak już się chłopcy nauczyli, to Mistrz oddał im serię.

   Usuń
  2. Można by się od biedy pobawić i porównać niektóre postaci z oryginalnymi albumami - chodzi oczywiście o charakterystyczne ujęcia, bo porównanie każdego kadru z Asteriksem czy Panoramiksem to byłoby karkołomne zajęcie, np. dwóch Brytów z kociołkiem z "Asteriksa w Brytanii", albo tego Belga, albo dzieci bawiące się w Rzymian...

   Usuń
  3. Ja prawie każdą postać na tym grupowcu rozpoznaję jako przerysowaną z jakiegoś albumu.

   Tak, Conrad od lat robił za asystenta Uderzo (miał zresztą chyba więcej niż jednego) i ciężko by było innaczej bo to tak gigantyczna francyza, że jakby Uderzo musiałby solo ogarnać każdą ulotkę czy gadget już dawno byłby w kaftanie. Zapewnie łatwiej znaleźć profesjonalistów co styl kopiują jak marka ogromna, więc praca stała (to jak z animowanymi Asteriksami, gdzie w końcu nie jeden animator, a tuziny musiały przez cały film kreskę Uderzo naśladować by film konsekwentnie wyglądał)

   Ferii z tego co mi wiadomo dopiero doszedł "do składu" wybrany przez Uderzo na potrzeby albumu..

   P.S. Oczopląsu dostałem ale Asteirksa wychwyciłem :) :) :)

   Usuń

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.