czwartek, 29 października 2015

Dawno i nieprawda #5: Konkurs

Dziś ostatni zaległy temat, a mianowicie komiksowy konkurs "Gród wczesnośredniowieczny". Było to jedno z wydarzeń towarzyszących wystawie "Kajko i Kokosz - Komiksowa archeologia". Regulamin konkursu dawał autorom dużo swobody - trzeba było trzymać się tematu i zmieścić na jednej planszy. Prace przysłało ponad 40 uczestników w bardzo różnym wieku i o bardzo różnym dorobku, od uczniów szkół podstawowych po zawodowców. Główną nagrodę zgarnął Maciej Wódz za komiks pt. "Grodzisko" (do obejrzenia na Gildii). Prawie wszystkie nadesłane komiksy znajdziecie w katalogu wystawy.


Nas oczywiście najbardziej zaciekawiły prace, które nawiązywały do "Kajka i Kokosza". Nie było ich wiele, bo jeden z punktów regulaminu wykluczał "naruszanie praw osób trzecich, w szczególności [...] majątkowych i osobistych praw autorskich". Potem okazało się, że organizatorzy przymknęli na to oko. Przegląd zaczynamy od komiksu ojca Placyda, autora rewelacyjnej kontynuacji "Opowieści Koka". Mamy nadzieję, że rysownik zdejmie kiedyś embargo na trzeci sezon, a tymczasem pozwalamy sobie opublikować jego konkursową pracę, wykorzystując kilka chytrych klauzul w regulaminie. Druga plansza to crossover Kajka i Kokosza ze Szczurem Teodorem, bohaterem shortów Krzysztofa Churskiego z toruńskiego "AKTu".

Ks. Piotr Kaczmarek (ojciec Placyd)
"W grodzie Mirmiła"
Krzysztof Churski
"Geneza Myszogrodu według Taty Szczura"

W następnym komiksie, autorstwa Tomasza Wilczkiewicza, pojawia się książę Mirmił, tylko że go nie widać. Swoją drogą szkoda, że dorodna dziewoja na dwóch końcowych kadrach nie okazała się być Lubawą. Ostatni, czarno-biały komiks nie wszedł do katalogu i możecie go obejrzeć tylko u nas. Historyjka ma w zasadzie tylko scenarzystę ("AKTowiec" Maciej Neumann), a rysunki stanowią kolaż innych komiksów.

"Mirmił przyjeżdża!"
Tomasz Wilczkiewicz
Maciej Neumann
Kolaż bez tytułu (poza katalogiem)

I to już wszystkie cytaty z "Kajka i Kokosza", jakie udało nam się wyłuskać. Jeszcze w kilku pracach wyraźnie czuć ducha Janusza Christy, choć nie wprost (Święcki, Olszówka, Szpakowski). Muzeum Archeologiczne zrobiło właśnie dodruk katalogu, więc może i Wam uda się znaleźć coś kajkoszowego? Na zachętę odsyłamy do PDF-a ze wstępem Pawła Pogodzińskiego i spisem treści.
* * *

EDIT. Jeden z naszych czytelników wypatrzył kolejne nawiązanie do "Kajka i Kokosza" w komiksie Adama Święckiego. Cytacik jest ewidentny, choć mikroskopijny (wskazówki w komentarzach pod postem). Drogi autorze, wybacz nam ślepotę, ale w pewnym wieku tak już bywa.

"Grodzisko: Przyszłość w przeszłości"
Adam Święcki

11 komentarzy:

 1. w komiksie Święckiego można wypatrzeć trzech bohaterów z Kajka i Kokosza

  OdpowiedzUsuń
 2. trzeci na "O" w pierwszym kadrze.

  OdpowiedzUsuń
 3. To dla porządku dodam jeszcze "krzywy domek" w Sopocie na kadrze 5.
  A.Ś.

  OdpowiedzUsuń
 4. Puenta "Genezy Myszogrodu według taty Szczura jest zrozumiała tylko dla tych, co czytają "Myszkę Miki".

  OdpowiedzUsuń
 5. Jaga z czwartej planszy kojarzy mi z brygadzistką pilnującą wykonanie normy, nie z panią reżyser :D.

  OdpowiedzUsuń
 6. Hej, co tak cicho ostatnio? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czekamy na recenzje katalogu "KiK: Komiksowa archeologia" albo naszej łódzkiej wystawy, żeby mieć o czym napisać.

   Usuń
 7. A w styczniu będzie premiera komiksu o. Placyda pt. "W rękach Niepokalanej - opowieść o św. Maksymilianie M. Kolbem".

  OdpowiedzUsuń
 8. 3 plansze udostępnione w "Alei komiksu" wyglądają świetnie, szczególnie fragmenty ukazujące poczucie humoru zakonników. Czuć lekkość scenariusza i humoru.

  Robert z Gdyni

  OdpowiedzUsuń
 9. Na "Alei komiksu" jest jeszcze wywiad z księdzem.
  Gorąco polecam :-)

  OdpowiedzUsuń

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.