wtorek, 12 lutego 2013

Gdaś donosi

PRL KOMIX ZONE
W ramach festiwalu "Pixel Heaven 2013" odbędzie się całodzienna komiksowa impreza pt. "PRL Komix Zone". Organizatorzy wyszli ze słusznego założenia, że nostalgia za starymi grami komputerowymi powinna iść w parze z nostalgią za Kajkiem i Kokoszem, Tytusem i Funkym. Zostaliśmy nawet poproszeni o pomoc, ale jako patentowani lenie i nudziarze, zrzuciliśmy wszystko na Wojtka Łowickiego. Ten zaś chętnie podjął się przygotowania wystawy pt. "Relax i propaganda: polski komiks lat 80. i 90.". Impreza odbędzie się 15 czerwca w warszawskim CDQ. Czasu jest sporo, w programie z pewnością pojawi się jeszcze wiele komiksowych atrakcji.


KRAJ CUDÓW
Styczeń i luty to tradycyjnie okres podsumowań minionego roku. Nie inaczej jest w polskim światku komiksowym. W tym roku mieliśmy wyjątkowy urodzaj rozmaitych plebiscytów, rankingów i autorskich zestawień. Ale konia z rzędem temu, kto na ich podstawie chciałby opisać czytelnicze preferencje Polaków. Żeby połapać się w tym chaosie, zrobiliśmy sobie ZZZ, czyli Zestawienie Zwycięzców Zestawień (poniżej). Niestety, poza ewidentnym sukcesem "Batmana" i "Habibi", otrzymaliśmy rozkład jednostajny, z którego nic nie wynika. Najdziwniejszy rezultat dał plebiscyt "Komiksy Roku", gdzie aż 155 osób zagłosowało na niszowego Janka Kozę, nieobecnego w innych rankingach, a 71 osób na... nietrafione bilety autobusowe Szcześniaka i Pałki. Generalnie można odnieść wrażenie, że w Polsce najlepiej sprzeda się komiks, którego nikt nie lubi, a najgorzej ten, który podoba się większości odbiorców.

POZYCJA
W RANKINGU
Sklep Gildii (sprzedaż)121243
Komiksy Roku (683 głosy)531948341
Esensja
(184 głosy)
231
Aleja Komiksu
(143 głosy)
12310
Forum Gildii: Świat (39 gł.)3182617
Forum Gildii: Polska (19 gł.)***3**152
Na plasterki!!!
(3 głosy)**
***1****
Outline
(1 krytyk)
231
Kolorowe Ze-
szyty
(1 krytyk)
8241
* nieklasyfikowany
** Hegemon, Kapral i Łamignat. A co :)

KRAKERS BEZ BAJEK?
Niedawno zapowiadaliśmy, że w najnowszym "Krakersie" ukażą się dwie "Bajki dla..." Michała Antosiewicza i Adama Święckiego. Niestety, radość była przedwczesna. Rysownik wycofał się z projektu, a scenarzysta pilnie poszukuje nowego śmiałka, gotowego zmierzyć się z legendarną serią Janusza Christy. W międzyczasie my przygotowujemy artykuł o oryginalnych "Bajkach dla dorosłych".

MICHAŁKI
Egmont zamieścił na swojej stronie informację o trailerze "Kajtka i Koka w kosmosie". Odebraliśmy to jako błogosławieństwo dla poczynań Przemka Świszcza. Zwłaszcza, że jego poprzedni trailer też wisi na stronie Egmontu :)
- - - - -
W październiku Egmont wyda nowy, 35. tom "Asteriksa", napisany przez Jean-Yves'a Ferri i narysowany przez Didiera Conrada. A kiedy możemy się spodziewać nowych tomów "Kajka i Kokosza"???
- - - - -
Potencjalny kandydat do kontynuacji "Kajka i Kokosza", Marek Regner zaprasza do Biblioteki Publicznej w Dębicy na wystawę swoich prac. Jedną z nich jest "Genialna myśl Kaprala". Na nasze ulubione paski z Kajtkiem i Kokiem zabrakło miejsca. Wernisaż odbył się w piątek 8 lutego, wystawa będzie trwała przez cały miesiąc.
- - - - -
W naszym ZZZ zabrakło "Komiksowego podsumowania roku 2012" z Independent, a to dlatego, że kolega Mamoń nie podał kolejności. Napisał za to takie oto zdanie: "Gdyby ktoś miał przeczytać TYLKO jeden komiks Janusza Christy, powinien sięgnąć właśnie po album Kajtek i Koko w kosmosie." Tys prowda.
- - - - -
Sebastian Frąckiewicz przeprowadził arcyciekawy wywiad z Szarlotą Pawel pt. "Akademia pani Kleks". Rozmowa dotyczyła głównie "Świata Młodych" i współpracy z Papciem Chmielem. Prawdziwą perełkę stanowi następujący fragment: "Pamiętam, że kiedyś [Papcio] zwrócił uwagę Tadeuszowi Baranowskiemu, że ten rysuje w swoich komiksach kominy, jakie w Polsce nie występują. I faktycznie, kształty kominów u Baranowskiego były bardzo wymyślne, wskazywały na francuski rodowód, prawdopodobnie zaczerpnął je z tamtejszych komiksów."
- - - - -
Funky Diva lubi "Dzień Śmiechały", a PrzygodoMania "Twierdzę Czarnoksiężnika".
I to by było na tyle.

2 komentarze:

Uwaga, Twój komentarz nie ukaże się natychmiast, bo najpierw cenzura musi go zatwierdzić. Przepraszamy za przejściowe trudności. Prosimy nie regulować odbiorników.