poniedziałek, 7 marca 2011

Teleranek z Christą

O słynnym występie Janusza Christy w "Teleranku" wszyscy niby słyszeli, ale nikt go nie widział. W dziale "Poszukujemy" od pół roku wisi nasz apel o jakiekolwiek nagranie, ale bez odzewu. Aż tu nagle zgłasza się do nas Arkadiusz Florek (ten sam, który napisał "Świat dzielnych wojów"), wprawdzie bez nagrania, za to z bardzo szczegółowym opisem programu. Okazuje się więc, że to nie były plotki, i że nie goniliśmy za mrzonką! Przypomnimy tylko, że "Teleranek" był programem dla dzieci, emitowanym w TVP1 w niedziele o 9:00 rano, w latach 1972-2009, a teraz już zapraszamy na relację:

Nie wiem, czy oglądaliście "Teleranek" z Christą, czy poszukujecie tylko nagrania? Ja go pamiętam i przesyłam kilka wspomnień. [niestety, nie oglądaliśmy - NP!]

Zawsze wydawało mi się, że "Teleranek" z Christą wyemitowano w 1985 r. Program był podzielony na cztery bloki piętnastominutowe. Zegar odmierzał czas każdego z bloków. W drugim kwadransie gościem był Janusz Christa. Osoby prowadzące program (kobieta i mężczyzna) niewiele wiedziały o komiksie. Padały pytania w stylu: "dzieci chciałyby wiedzieć co oznaczają poszczególne dymki w komiksie?" (okrągłe – dialog, chmurkowe – myśli, itp.). Zaskoczony Christa tłumaczył, że jego zdaniem dzieci to wszystko wiedzą. Opowiadał o komiksach "Kajko i Kokosz". W felietonie dołączonym do rozmowy zasugerowano, że autor posłał nawet Kajka i Kokosza w kosmos, a pokazano okładkę "Kajtka i Koka w kosmosie" z 1974 r. Na koniec Christa pokazał dwie plansze z komiksu, nad którym właśnie pracował, a był to album "W krainie borostworów". Zademonstrował plansze 13 i 14 w formacie A3. Później gong oznajmił koniec kwadransa przeznaczonego na rozmowę i rysownikowi podziękowano.

Tak to zapamiętałem. Jeżeli Wy pamiętacie coś innego, chętnie poczytam i poukładam to sobie na nowo. Być może był to rok 1984, ale sądząc z podpisów Christy w komiksie wiem, że w tym roku powstało na pewno tylko pierwszych osiem plansz "Borostworów". Co do plansz 13 i 14 to nie jest już to takie pewne.

Na nagranie na VHS raczej ciężko dziś liczyć. Moi rodzice kupili magnetowid dopiero jakieś trzy i pół roku później. Ostatnio widziałem na stronie Nostalgii fragment serialu animowanego "D'Artagnan i trzej muszkieterowie" z polską wersją piosenki tytułowej nagrany chyba w 1984 r., więc może i "Teleranek" z Christą ktoś nagrał?

W tym miejscu nie pozostaje nam nic innego, jak ponowić nasz apel - jeśli macie dostęp do tego nagrania, koniecznie dajcie nam znać.

11 komentarzy:

 1. Wiem, że to co napiszę jest trochę nierealne, ale...dla chcącego...może należy uderzyć wprost do TVP i wydusić od nich możliwość dogrzebania się do archiwum Teleranka. Oni wbrew pozorom chomikują tam wiele staroci, tylko udają, że nic nie mają. Dla przykładu - raz na jakiś czas pokazują teatralne odcinki 'Stawki większej niż życie' mimo, że na DVD i w telewizji głównie eksploatowana jest ta najsłynniejsza, 18-odcinkowa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pisanie do TVP to... "pisanie na Berdyczów". Wiem bo praktykowałem. Oni tam mają ważniejsze sprawy na głowie niż zajmowanie się takimi "duperelami".

  OdpowiedzUsuń
 3. W archiwum TVP niestety tego odcinka Teleranka nie mają. Nie można więc nawet zidentyfikować daty emisji. Podobno w ogóle niewiele Teleranków z lat 80-tych się uchowało. Hasło "Christa" wyrzuca im w katalogu tylko dwa wyniki - "Komiksiarzy" Szołajskiego i magazyn "Komix!" Szlachtycza.

  OdpowiedzUsuń
 4. No to zmienia postać rzeczy. Chociaż tak jak napisał 6pancerny - nawet gdyby mieli, to pewno czasu im się nie chce tracić na poszukiwania, dokopanie się do przepastnych trzewi swoich archiwów.
  Gdyby nie widzowie, to by pewno nie można było obejrzeć kilku odcinków Sondy zamieszczonych na YouTubie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Chciałoby im się. Oni to przegrywają na dvd za pieniądze, i to niemałe.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ooo, teraz to mnie zaskoczyłeś.
  Ale jedno wiem na pewno, TVP jest strasznie opieszała. Nie tak dawno zaszaleli z wydaniem zawrotnej ilości 3 odcinków Teatru Kobra. Napisałem do nich z pytaniem kiedy można oczekiwać dalszych spektakli, to odpisali, że na razie są w planach...Czyli może będą, a może i nie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Już pisałem chyba kiedyś w mailu,że ten Teleranek oglądałem,więc to nie plotka. Na pewno był to 1985 roku (w ostateczności końcówka 84 ale bardzo wątpię) bo chwilę później(może dwa tygodnie?) odwiedziłem go z kumplem w domu i pytałem JCh skąd mu przyszedł do głowy żart z czerpaniem pomysłów na komiksy z pobliskiego lasu,po przyłożeniu do pnia drzewa głowy,bo mówił o nim w Teleranku(wtedy pierwszy raz o tym usłyszałem). A autograf z tej wizyty mam właśnie z datą 1985 rok.
  Poza tym z tego spotkania pamiętam jeszcze,że na dużej planszy stojącej na stojaku narysował kredą Kajka (albo Kokosza lub jednego i drugiego) i że miał pod szyją apaszkę. ;)
  pzdr.
  Marek
  marek285@o2.pl

  PS. O tym,że JCh był w Teleranku,może potwierdzić pan Malinowski z Leader Film,bo pisał mi kiedyś że tym się zajmował,jeśli dobrze pamiętam. Chyba,że chodziło mu o jakieś inne spotkanie z JCh w Teleranku (jeśli było). :]

  OdpowiedzUsuń
 8. Malinowski zdaje się robił materiał dla magazynu "Drops" w 1989, a nie dla "Teleranka".

  OdpowiedzUsuń
 9. Aj tam Drops...o tym wiadomo :))
  Około półtora roku temu (przy okazji robionego dokumentu dla Planete) zapytałem o Teleranek i napisał, że przyczynił się do wizyty JCh w programie w jakiś tam sposób. I dopisał(bo właśnie sprawdziłem maila),że nie sądzi,żeby coś z tego ostało się w taśmotece a TVP zna dobrze...

  Marek

  OdpowiedzUsuń
 10. A jest do was jakiś kontakt? Mail cokolwiek bo na stronie znaleźć nie mogę....http://bezprzesady.pl/aktualnosci/janusz-christa-kresowiak-ktory-dawal-radosc-dzieciom-kresowianie-sa-wsrod-nas-cykl mój post o Chriście...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mail jest w prawym menu pod etykietami: naplasterki@gmail.com

   Usuń

Uwaga, Twój komentarz nie ukaże się natychmiast, bo najpierw cenzura musi go zatwierdzić. Przepraszamy za przejściowe trudności. Prosimy nie regulować odbiorników.