czwartek, 27 lutego 2020

Remake gry na Amigę

W sieci pojawiła się strona nieoficjalnego remake'u gry komputerowej "Kajko i Kokosz" z 1994 roku. Wiele osób narzekało, że oryginalna gra zawierała błędy, nielogiczności i trudno ją było ukończyć. Autor remake'u wsłuchał się w te opinie, przepuścił grę przez Adventure Game Studio i (jak twierdzi) wprowadził następujące zmiany, poprawiające tzw. grywalność:
- dwa tryby: klasyczny i rozszerzony,
- wybór trybu rozmowy,
- nowy interfejs,
- nowe scenki,
- dwa zakończenia w trybie rozszerzonym,
- osobny inwentarz dla Kajka i Kokosza,
- możliwość wymiany przedmiotów między postaciami,
- poprawione błędy.
Musimy autorowi wierzyć na słowo, bo samej gry (noszącej jedynie słyszny tytuł "W krainie borostworów") nie można pobrać z jego witryny. Są za to filmiki z gameplaya, na których widać, że ilość przeróbek jest naprawdę spora.Już na wstępie pojawia się nowa animowana scenka z Jagą i Ofermą.

Potem mamy nowe dialogi i nowe postacie, a jedna z lokacji została mocno przearanżowana.
Wersja oryginalnaNowa wersja

Na drugim filmiku możemy dokładnie przyjrzeć się nowym elementom interfejsu gracza.
Nie wiem jak Wy, ale ja mam wielką ochotę zagrać w tę nową wersję, tylko nie bardzo wiem jak ją zdobyć i od kogo. Ale jest pewien trop: otóż do tajemniczej witryny prowadzi tylko jeden link: z bloga "Darmowe Papierowe Modele". Stąd podejrzenie, że za obydwoma projektami stoi ten sam miłośnik polskiego komiksu.

3 komentarze:

 1. Co zgubiła Jaga przelatując nad Mirmiłowem?

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobrym wzorcem do naśladowania jest https://amanita-design.net/ która specjalizuje się w artystycznych grach point and click. Jak już robić remake to chociaż z lekkim rozmachem, tzn zrobić nowy interfejs, wykorzystując już istniejące lokacje a także scenariusz, który można udoskonalić. Podejrzewam że w tych czasach napisanie gry point and click nie jest specjalnie trudne, a najtrudniejsze by było zanimowanie bohaterów gry. Najważniejsze żeby gra nie była przegadana oraz żeby nie błądzić w kółko w tych samych lokacjach, a wykonywanie różnych zadań powinno być okraszone ciekawą animacją.
  Obserwując rynek indiegames wzorowanych na grach retro, myślę że teraz jest bardzo dobry czas na taki remake starej gry z Kajkiem i Kokoszem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na you-tubie pojawiły się później ciekawe filmiki autora, gdzie Kajko i Kokosz... spotykają Kajtka i Koka :D

  OdpowiedzUsuń

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.