czwartek, 4 grudnia 2014

Fundacja w Mikołajkach (czy jakoś tak...)

Gdaś donosi:

1.
W Trójmieście powstaje Fundacja Kreska im. Janusza Christy. Niestety, kilka notek na facebooku to stanowczo za mało, żeby coś o niej napisać. Być może więcej dowiemy się jutro, podczas imprezy "Bajkowe Mikołajki w Aquapark Sopot", na której Fundacja i Wojtek Łowicki zorganizują dwie wystawy: "Kajko i Kokosz dzielni woje Mirmiła" oraz "Janusz Christa życie i twórczość". Będziemy nadstawiać ucha.

2.
Ukazały się dwa artykuły, które wypadałoby przeczytać. Pierwszy to "Janusz, ojciec Kajtka i Koko" Tomasza Kota na portalu Trójmiasto.pl. Co prawda o Chriście wiemy niemal wszystko, ale i tak warto po raz kolejny przypomnieć sobie jego bogatą biografię. Drugi tekst nie dotyczy bezpośrednio sopockiego rysownika, ale rzuca sporo światła na początki tzw. komiksowej smuty, kiedy to Kajki i Kajtki zniknęły z księgarń na całe 10 lat. Tytuł artykułu brzmi "Krach systemu wydawniczego (lata 1989-91)", napisał go Maciej Jasiński dla Gildii.

3.
13 listopada odbyła się trzecia aukcja plansz komiksowych w warszawskiej Desie Unicum. Z wynikami można zapoznać się na stronie organizatora. Christa i Papcio utrzymali dotychczasowy poziom cenowy, Kloss jeszcze podrożał (okładka "Kurierki z Londynu" przebiła "Rozprawę z Dajmiechem") podobnie jak Szarlota Pawel, ale np. Baranowski, Raczkiewicz i Kasprzak (!) w ogóle się nie sprzedali. W grudniu do gry wszedł kolejny warszawski dom aukcyjny Agra-Art, na razie skromnie, internetowo. Do kupienia 3 paski Christy, 3 plansze Klossa, po jednym Baranowskim, Polchu i Papciu oraz sporo młodzieży. Ceny wywoławcze podobne jak w Desie.


4.
Podczas naszej pogadanki w Łodzi ostrzegaliśmy fanów przed kupowaniem rozkompletowanych plansz Christy, a szczególnie samych blaudruków. Okazuje się, że problem jest już znany i rozpracowany przez firmę Art Komiks, która naciągniętym przez konkurencję kolekcjonerom oferuje dorabianie diapozytywów (klisz). A wracając do pogadanki, to na blogu StoneOne Projekt znajdziecie o niej kilka ciepłych słów. Dzięki.

5.
Tymczasem na Zachodzie... Z okazji zbliżającej się premiery filmu "Asteriks: Osiedle bogów" francuskie księgarnie zostały zalane całą masą okolicznościowych wydawnictw, zgodnie z zasadą "dla każdego coś miłego". Jest specjalna edycja komiksu, album filmowy, książeczki dla dzieci, łamigłówki, album z naklejkami, gra wideo, a nawet powieść. Jako fani KiK wcale nie jesteśmy zazdrośni. Ani trochę.


6.
Belgowie i Holendrzy też nie gęsi. Ukazał się już czwarty tom z cyklu "Amoras", czyli dorosły odprysk dziecięcej megaserii "Suske en Wiske". Ten szalony pomysł tak się spodobał czytelnikom, że wydawnictwo szykuje kolejny poważny spin-off S&W, tym razem o przygodach siłacza Jeroma, zwanego Złotym Kaskaderem. Wersja realistyczno-superbohaterska będzie nosiła tytuł "J.ROM: Force of Gold". To mniej więcej tak, jakby komiksy o Profesorze Kosmosiku zaczął tworzyć duet Zajączkowski/Wyrzykowski. Jakby co, bylibyśmy za.


The End.

3 komentarze:

  1. Ciekawe informacje. Dzięki.
    Kiedy będzie zapowiedziany niegdyś tekst o polskim komiksie za granicą?

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za wspomnienie o naszej usłudze druku diapozytywów. Oczywiście co do stwierdzenia: "naciągniętym kolekcjonerom oferuje dorabianie diapozytywów (klisz)" - tylko dodałbym, że naciągniętym nie przez nas, gdyż nigdy nie sprzedaliśmy blaudruku jako takiego i od początku staramy się edukować rynek, że to zgroza. Dobrze, że i Wy o tym wspominacie!

    OdpowiedzUsuń

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.