środa, 19 lutego 2014

Komiks na bogato

Gdaś donosi:

1.
Warszawka połknęła komiksową ofertę Desy jak pelikan. Paski Christy poszły po 4 tys. zł (na Allegro po 200-300), pół blaudruku z "Wielkiego turnieju" za 5 tys. zł, a zdekompletowana okładka "Zwariowanej wyspy" za... 25 tys. zł. Ten ostatni eksponat jeszcze niedawno można było kupić w ArtKomiksie za 4 tys. zł, i to z blaudrukiem oraz kliszą. W dodatku Desa błędnie datowała rysunek na "około 1967 r." - w rzeczywistości powstał on w roku 1990. A oto histeoryczna licytacja:


Pełne wyniki aukcji znajdziecie tutaj, do cen należy doliczyć 15% dla Desy. Kim są nabywcy? Szalonymi krezusami czy spekulantami, którzy zrobili szoł, wywindowali ceny oryginałów w kosmos i teraz sami zaczną sprzedawać swoje zapasy? Pożyjemy, zobaczymy...

2.
Zdjęcia naszych minifigurek obiegły pół facebooka. Obejrzało je tyle osób, że w ciągu dwóch dni post "LEGO Kajko i Kokosz" trafił do Top-5 najpopularniejszych wpisów na blogu. O figurkach napisali również: BookLips, Spór w kinie i Aleja Komiksu. Entuzjastyczne komentarze można streścić w dwóch słowach: „chcę to!”. Zdaje się, że niechcący natrafiliśmy na jakąś podwójną klockowo-komiksową nostalgię.

3.
Jak informuje portal miasta Lubina (nie mylić z Lublinem), Policja złapała wandala, który dwukrotnie zniszczył fiberglassowe figury na skwerze Kajka i Kokosza. W lipcu urwał wąsy Mirmiłowi, a we wrześniu głowę Kapralowi. Zrobił to, bo (tu cytat) figury "denerwowały go jak koło nich przechodził". Ten sam osobnik ma jeszcze na koncie kradzież komputera ze szpitalnej kostnicy. Widocznie też go denerwował.

4.
Na blogu "Skryptorium" Małgorzaty Wołczyk znaleźliśmy kilka perełek: felieton "Lubawa a feminizm polski" i esej wspominkowy "Komiks jak za Gierka" (cz.I i II). Tekstom towarzyszą fanarty narysowane przez autorkę, w tym bardzo udany dowcip z Kokoszem w roli głównej.

Rys.: Małgorzata Wołczyk"Kajko, popatrz jak Tytusy umiały się sprzedać... menadżer im chałturę na znaczkach załatwił!"

5.
Serwis Culture.pl, prowadzony przez Instytut Adama Mickiewicza (!) opublikował obszerną biografię Christy w języku angielskim. Nareszcie będzie co linkować zagraniczniakom. Dostępne dotychczas notki na stronie Igora Soszyńskiego i na Lambieku były raczej skromne.

6.
Belgiskie studio Grid Animation w koprodukcji z AT Anim rozpoczęło prace nad serialem "Junior Suske en Wiske", opartym na komiksach Studia Vandersteen. 26 odcinków po 13 minut dostępnych będzie również w wersji angielskiej jako "Little Luke and Lucy". A kiedy my doczekamy się choćby książeczek o dzieciństwie Kajka i Kokosza?


Gdaś dziękuje za uwagę.

3 komentarze:

 1. wygląda na to, że mam na ścianie jakieś pół bańki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poważnie? To spróbuj je sprzedać za pół bańki :)

   Usuń
 2. dokładnie :) moim zdaniem to sztucznie napompowana imprezka, gdzie albo paru kolekcjonerów zadbało i wywindowanie cen swoich zbiorów, albo - to bardziej prawdopodobne - paru idiotów z kasą szpanowało przed piszczącymi laskami. Drugi raz takiego idiotyzmu nie zrobią, więc ja bym się tymi cenami nie sugerował.

  OdpowiedzUsuń

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.