poniedziałek, 3 czerwca 2013

Similak kontra Christa

1.
"Kajko i Kokosz: Ostatnia podróż" to 12-planszowy komiks Zygmunta Similaka zgłoszony na konkursu Egmontu w 2007 r. Historyjkę można było potem znaleźć na stronie internetowej "Magazynu Fantastycznego". Strony już nie ma, więc niech się cieszy ten, kto zdążył komiks ściągnąć. Kto nie zdążył, niewiele stracił - niedługo będzie mógł go przeczytać w nowej antologii Similaka pt. "Shorty". Szczegóły na blogu wydawnictwa Strefa Komiksu.

2.
Na izraelskim blogu Isracomics ukazał się obszerny artykuł o polskim komiksie, m.in. o "Kajtku i Koku" oraz "Kajku i Kokoszu". Poprzednim razem mieliśmy autorowi trochę za złe, że "Ostatnią podróż" Similaka przedstawił jako planszę Christy, ale już nam przeszło. Zobaczcie też koniecznie post o komiksie węgierskim (to a propos wystawy w Węgierskim Instytucie Kultury w Warszawie). Aha, ojczystym językiem blogera jest polski, więc jeśli znów coś pokręci, możecie mu o tym sami napisać.

3.
Filip Bąk wrzucił na facebooka kolorowe zdjęcie wirtualnego modelu Mirmiłowa, który wykonał jako projekt na trzecim roku architektury. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule Filipa pt. "Mirmiłowo w komiksach Christy a historia architektury wiejskiej", w "Zeszytach Komiksowych" #9 (numer z roku 2009 poświęcony Januszowi Chriście).

4.
Jeden z forumowiczów Podziemia Opowiadań wziął się za nowelizację (czyli literacką przeróbkę) "Złotego pucharu". Pierwszych 4 plansze komiksu zajęły 9,5 tysięcy znaków, czyli trochę ponad 5 stron książki. W sumie na jedno wychodzi, ale my jednak wolimy komiks - być może z lenistwa, bo szybciej się czyta.

5.
28 maja z wielką pompą ruszył Park Miniatur "Mikroskala" w Koninie. Jedną z atrakcji jest interaktywna makieta kolejowa dla najmłodszych, udekorowana figurkami TissoToys, w tym oczywiście całym zestawem "Kajka i Kokosza". Spróbujcie znaleźć Milusia (zdjęcie: LM.pl).

6.
Obwoźna wystawa Wojtka Łowickiego "Komiks polski 1948-89" tym razem zagościła w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Rypinie. Eksponaty z dymkami (i bez) powiszą tam do 15 czerwca. W programie wystawy: Christa, Chmielewski, Baranowski, Raczkiewicz, Szyszko i inni.

7.
Od jakiegoś czasu na blogu "Komiks w bibliotece" śledzimy serię postów "Alfabet z dymkiem". Cykl doszedł już do literki C, a to oznacza, że musiało pojawić się hasło "Janusz Christa". I pojawiło się. Teraz czekamy na literkę N :)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.