piątek, 5 listopada 2010

Christa "Full Real"

Janusz Christa zilustrował zaledwie trzy książki,* i to na samym początku kariery. Ukazały się one w latach 1959-1960 nakładem Wydawnictwa Morskiego, dwie z nich to powieści o tematyce marynistycznej ("Przygoda w Gibraltarze" oraz "Żeglarskie dzieje"), a trzecia - dla młodzieży ("Jak Ib odkryła Nowy Ląd"). Christa wykonał do nich łącznie 58 realistycznych ilustracji i są to do dziś jedne z najmniej znanych jego rysunków. Upolowanie którejkolwiek książki w antykwariacie graniczy z cudem, bowiem okładki narysował kto inny i trudno wyłuskać je wśród rzędów staroci. Nakłady były niewielkie (patrz: zdjęcia stopek redakcyjnych), "Żeglarskie dzieje" doczekały się wprawdzie kolejnego wydania, ale już bez rysunków Christy.

Autor twierdził, że ilustracje wykonał jeszcze przed podjęciem pracy w Wieczorze Wybrzeża, czyli przed wrześniem 1958. Książki ukazały się jednak znacznie później, z powodu typowego dla PRL-u długiego cyklu wydawniczego. Zwróćmy uwagę, że również jego wczesne komiksy realistyczne ("Opowieść o Armstrongu", "Skarby starego zamczyska", "Korak syn Tarzana") powstały przed "Kajtkiem-Majtkiem". Z chwilą rozpoczęcia swojej najsłynniejszej serii, Christa rozstał się z realistyczną kreską na dobre. Wracał do niej tylko dwukrotnie i zawsze na krótko - pierwszy raz w roku 1975, po odejściu z Wieczoru, a drugi raz w Relaksie.

Warto wspomnieć, że na tych trzech pozycjach nie zakończyła się współpraca Christy z wydawnictwem - w latach 1960-1961 kontynuował ją na łamach Tygodnika Morskiego, ale o tym opowiemy innym razem.

Józef Borysewicz, "Przygoda w Gibraltarze" (1959)

Tadeusz Szczygielski, "Żeglarskie Dzieje" (1959)

Eugenia Kobylińska-Masiejewska, "Jak Ib odkryła Nowy Ląd" (1960)
-------------
* Sopockiego "Vademecum" nie wliczamy. Książka zawierała rysunki różnych autorów, a Christa przygotował jedynie okładkę i dwa komiksy.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.