środa, 9 marca 2016

Ale głupi ci barbarzyńcy

Kiedy ostatnio szukałem zagranicznych "kuzynów" Kajka i Kokosza, natknąłem się na kapitalną ciekawostkę. To, co widzicie poniżej, to nie przedruk "Asteriksa legionisty", tylko włoski komiks, w którym Rzymianie są dobrzy, a barbarzyńcy źli. Krótko mówiąc: "Asteriks" na opak. Seria nosi tytuł "Tribunzio", a jej autorami są: Vezio Melegari, Carlo Triberti (scen.) i Leone Cimpellin (rys.). Komiks ukazywał się w latach 1966-1971 na łamach "Corriere dei Piccoli" (cotygodniowy dodatek "Corriere della Sera"). Materiału wystarczyłoby w sumie na jakieś pięć albumów!


Włoski rysownik starał się maksymalnie upodobnić swój komiks do francuskiego pierwowzoru i trzeba przyznać, że udało mu się to znakomicie. Więcej plansz znajdziecie na blogu "Corrierino e Giornalino". Naprawdę warto je obejrzeć (na dole stron klikajcie w "Post più vecchi").


I co, fajny "Asteriks" bez Asteriksa? Mam z tego znaleziska niemal taką frajdę, jakbym odkrył komiks o samych Zbójcerzach bez Kajka i Kokosza. Chwileczkę... ale przecież jest już komiks o samych Zbójcerzach bez Kajka i Kokosza. Narysował go Sławek Kiełbus do scenariusza Rafała Skarżyckiego, jakieś 12 lat temu. Co prawda tylko dwie plansze, ale jednak!

5 komentarzy:

 1. Ciekawe, czy jest gdzieś ukończony scenariusz do "Zbójcerzy"?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest, np. w moich szpargałach :)
   Ma tylko dwie strony.

   Usuń
  2. Zastanawiam się, czy zachowały się może gdzieś oryginalne scenariusze J. Christy?

   Robert z Gdyni

   Usuń
  3. Jasne, że się zachowały. Na wystawie w Łodzi pokazaliśmy jeden - tu jest zdjęcie.

   Usuń
  4. Widać, że J. Christa dbał nawet o jakość artystyczną scenariuszy. Warto rzucić okiem na opublikowany scenariusz komiksu "Tintin i Alph-art" aby mieć porównanie.

   Robert z Gdyni

   Usuń

Uwaga! Nie mamy możliwości przenoszenia komentarzy pomiędzy postami. Jeśli więc Twój komentarz dotyczy innego wpisu, po prostu nie zostanie opublikowany.